Банките у нас отчитат ръст на печалбата от 55%
Печалбата на банките у нас към 30 септември достига 1,1 млрд. лв. или с 390 млн. лв. повече спрямо отчетената за същото деветмесечие на 2020 г. Ръстът на печалбата е 55,6%, съобщава Българската народна банка.
Активите на банковата система в края на септември възлизат на 132,7 млрд. лв., като спрямо края на юни се наблюдава увеличение с 4,2 млрд. лв. (3,3 на сто). Отношението на ликвидно покритие към 30 септември е 281,9 на сто (при 272,5 на сто в края на юни). В края на септември ликвидният буфер е 36,3 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци - 12,9 млрд. лв.
Брутните кредити и аванси през третото тримесечие нарастват с 1,8 млрд. лв. (2,2 на сто) до 83,9 млрд. лв. Вземанията от кредитни институции спрямо края на юни се понижават с 367 млн. лв.(3,5 на сто) до 10,2 млрд. лв. В брутния кредитен портфейл на банковата система е отчетено нарастване с 2,2 млрд. лв. (3,1 на сто) до 73,7 млрд. лв. Увеличават се вземанията от домакинства (с 1,0 млрд. лв., 3,8 на сто), нефинансови предприятия (с 979 млн. лв., 2,6 на сто) и други финансови предприятия (със 174 млн. лв., 3,5 на сто), докато средствата за сектор държавно управление отбелязват намаление - с 13 млн. лв. (1,4 на сто).
Размерът на необслужваните кредити и аванси в края на септември е 5,399 млрд. лв. (при 5,513 млрд. лв. в края на юни), а делът им в общата сума на брутните кредити и аванси е 6,44 на сто (при 6,72 на сто в края на юни).
Депозитите в банковата система нарастват през тримесечието с 3,9 млрд. лв. (3,6 на сто) до 113,3 млрд. лв. Основен принос има увеличението на привлечените средства от нефинансови предприятия (с 2,4 млрд. лв., 7,7 на сто). Растеж отбелязва и ресурсът от домакинства (с 665 млн. лв.,1,0 на сто), други финансови предприятия (с 648 млн. лв., 16,8 на сто) и кредитни институции (с 382 млн. лв.,8,2 на сто), докато този от сектор държавно управление спада с 234 млн. лв. (6,5 на сто).
Собственият капитал в баланса на банковата система през третото тримесечие на 2021 г. нараства с 247 млн. лв. (1,5 на сто) до 16,3 млрд. лв. с приноса на увеличената печалба през периода.
Общият брутен размер на одобрените кредити и аванси по Реда за отсрочване и уреждане на изискуеми задължения към банки и дъщерните им дружества - финансови институции, към 30 септември е 8890 млн. лв., от които 6921 млн. лв. за предприятия и 1969 млн. лв. за домакинства.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Президентът ще проведе публично изслушване на предложените кандидати за членове на ЦИК
България |Британската икономика се е свила с 0,1% през април
Икономика |Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Свят |Давид Ренкер поема поста оперативен директор на BILLA България
Компании |Проучване: Британците подкрепят по-тесни връзки с ЕС, но все още не са за "повторното присъединяване"
ЕС |Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Компании |Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Мениджмънт |Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
България |На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
На днешната дата |ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
Финанси |Гигантско дълбоководно гробище на китове е открито край бреговете на Австралия
Любопитно |Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Свят |Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Компании | Advertorial |ADVERTORIAL
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
От законодателните промени до изкуствения интелект: защо знанието остава най-сигурната инвестиция за бизнеса
Коментари
Няма въведени кометари.