Нов режим за влизане в страната от утре

Общество

Нова заповед за влизане в страната влиза в сила от утре, съобщи здравният министър Стойчо Кацаров при проверка на ГКПП-Калотина, цитиран от bTV. "Новото е, че разделяме страните на червена, оранжева и зелена зона на база на броя заболели и на процента на положителните тестове. Хората, които са в зелена зона, влизат с най-облекчения режим, от оранжева зона с малко по-строг режим, на част от тези хора ще се правят допълнителни тестове на случаен принцип. А тези, които са в червена зона, няма да бъдат допускани в страната“, уточни той. 

Списъкът ще се обновява всяка седмица, така че хората да имат предвидимост, допълни министърът. Заповедта влиза в сила от 1 юли, така че хората, които влизат в страната да бъдат информирани и да не бъдат изненадани от нова заповед, поясни той. На граничните пунктове ще бъдат осигурени допълнително хора, осигуряват се и още електронни устройства за разчитане на сертификати по QR кодове, така че здравният контрол да не става причина за образуване на опашки, съобщи Кацаров.

Междувременно от Министерство на здравеопазването съобщиха, че 167 доброволци са необходими на регионалните здравни инспекции в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Силистра, Столична РЗИ, София – област, Хасково и Ямбол за обезпечаване на граничния здравен контрол и осигуряване на денонощен режим на работа на граничните контролно-пропускателни пунктове през летния туристически сезон. 

За целта Министерството на здравеопазването ще отпусне допълнителни средства на съответните регионални здравни инспекции в размер на 560 500 лв.

Средствата са осигурени от наличните по показател „Разходи за персонал за извънреден труд на служителите от ВРБ“ от утвърденото Разпределение на бюджет за 2021 г. на Министерството на здравеопазването, планирани в „Политика в областта на промоцията, превенцията и контрола на общественото здраве“ и бюджетна програма „Профилактика и надзор на заразните болести“. 

Привличането на допълнителни сътрудници се налага поради голямата ангажираност на регионалните здравни инспекции и невъзможността в рамките на своята щатна численост да осигурят достатъчно служители към екипите за граничен здравен контрол, уточняват от миистерството.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта