Икономиката на ЕС бележи ръст от 11,5% през третото тримесечие

Икономиката на ЕС бележи ръст от 11,5% през третото тримесечие

Брутният вътрешен продукт на ЕС нарасна с 11,5% през третото тримесечие, а този на Еврозоната – с 12,5%, отчете европейската статистическа служба Евростат. Това са най-големите повишения на БВП за 27-членният блок и за региона на единната валута от 1995 г. насам, когато започва да се води статистиката.

Възстановяването обаче идва след спад от 11,3% за ЕС и 11,7% за Еврозоната през второто тримесечие.

В сравнение със същия период на миналата година, сезонно коригираният брутен вътрешен продукт на ЕС се е свил с 4,2%, а този на Еврозоната – с 4,3%. За сравнение, САЩ отчете ръст от 7,4% на БВП през третото тримесечие на годината спрямо предходното тримесечие. На годишна база американската икономика се е свила с 2,9%.

Според данните на Евростат българската икономика е нараснала с 4,3% през третото тримесечие спрямо спада от 10,1% през второто.

Най-голям ръст на БВП спрямо предходното тримесечие се отчита във Франция (18,7%), Испания (16,7%) и Италия (15,9). Най-малък ръст на тримесечна база регистрират Гърция (2,3%) Естония и Финландия (по 3,3%) и Литва (3,8%).

[[{"fid":"365305","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":256,"width":677,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Типове поведение, които обезсмислят титлата „лидер“
Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Дания недоволства от избора на Тръмп на пратеник, подкрепящ американския суверенитет над Гренландия
На днешната дата, 23 декември. Рождениците днес
Президентът на Финландия пред Fox News: Остават най-трудните 5% до постигането на мирно споразумение за Украйна
Япония се готви да възобнови дейността на най-голямата атомна електроцентрала в света близо 15 години след Фукушима
Цитат на деня
Съдът възстанови възнаграждение на Мъск и той стана първият с богатство над 700 милиарда долара