Как спор с ЕС помогна на швейцарската борса да устои на шока от пандемията

Как спор с ЕС помогна на швейцарската борса да устои на шока от пандемията

Как спор с ЕС помогна на швейцарската борса да устои на шока от пандемията

Спорът между Швейцария и Европейският съюз, който доведе до премахването на швейцарските акции от европейските борси, помогна на пазара ни да се справи с пандемията. Това заяви прпед Си Ен Би Си главният изпълнителен директор на  швейцарският борсов оператор SIX Group Кристиан Реус.

Европейският съюз отказа да поднови cтaтута нa „еквивалентност“ на швейцарската фондова борса през 2019 г. след диспут относно редица двустранни договори, уреждащи политическите отношения на Швейцария с блока.

ЕС дава статут на „еквивалентност“ на страни, чиито фондови борси следват регулации, оценявани като равностойни на стандартите на ЕС. Прекратяването на споразумението през 2019 г. на практика доведе до забрана на търговията с европейски акции на борсите в Швейцария.

Швейцария отговори с реципрочни мерки и забрани търговията на швейцарски акции на борсите в страните от ЕС. Така SIX получи близо 100-процентов пазарен дял в търговията със швейцарски акции. През 2019 г. Швейцарската фондова борса SIX задмина Euronext Париж, за да стане третата най-голяма фондова борса в Европа след Лондонската и Франкфуртската.

„Това, разбира се имаше някои позитивни ефекти за пазара. Когато цялата ликвидност е на едно място, борсата става по-устойчива на шокове, причинени от висока волатилност, подобна на тези от месец март, когато пандемията зарази пазарите“, коментира Реус.

След като Обединеното кралство напусна окончателно ЕС на 31 декември, подновения статут на еквивалентност между Великобритания и Швейцария доведе до подновяване на търговията на швейцарските акции на борсата в Лондон през миналата седмица - развитие, което според Реус е „помогнало значително за увеличение на конкуренцията“.

Аластър Хейнс, който е главен изпълнителен директор на Aquis Exchange Plc, заяви пред Си Ен Би Си миналата седмица, че споразумението за еквивалентност между британското и швейцарското правителство е било от ключово значение, тъй като на 4 януари е имало огромно пренасочване на ликвидността от Лондон към 27-те държави членки на ЕС.

„Видяхме как 95% от бизнеса буквално се изнесе за една нощ, което бе доста срамно за Великобритания, но очевидно и голяма победа за ЕС“, коментира той.

„Това показва, че Лондон и Обединеното кралство трябва да предприемат конструктивни действия за запазването на позицията на британската столица като ключов финансов център в Европа. Разбира се, това означава, че трябва да водим преговори със страни като Швейцария и че имаме нужда от еквивалентност. Лондон трябва да бъде много иновативен, ако иска да запази позицията си“, добавя Хейнс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ