1 долар = 1 евро?
публикувано: 16/02/2010 - 17:08
Докъде ще се качи доларът? Този въпрос става все по-интересен след подкрепата от Федералния резерв и увеличаващите са капиталови потоци към САЩ. Интригата се засилва от тревожния бюджетен дефицит и държавните дългове в Гърция, Испания и Португалия. Те отслабиха еврото и засилиха конкуренцията между двете валути. Дори се появиха малко неочаквани прогнози за изравняване нивата на долара и еврото. Какво ще се случи всъщност на валутните пазари в следващата година? Моля, четете прогнозите на двама известни анализатори от „Карол” и „Елана”.
Димо Димов, ръководител отдел „Валутни операции” в „Карол”:
През цялата изминала 2009 г. съотношението EUR/USD се движеше практически еднопосочно. Започвайки от 1,2455 долара за евро в началото на март достигна до 1,5140 долара за евро в края на ноември. След достигането на този връх обаче тенденцията се смени и сега наблюдаваме противоположното движение със същата скорост. Само за два месеца и половина еврото поевтиня с над 16 цента – от 1,5140 до 1,3530 долара за евро. Текущо ситуацията остава непроменена и няма никакви сигнали за забавяне или обръщане на низходящата тенденция при EUR/USD. Като цяло мнението ми е, че през цялата година еврото ще остане под натиск и ако това е така трябва да видим увеличаване на спада в следващите седмици и месеци. Дори и да има възстановяване на еврото спрямо долара, то би било само корективно и впоследствие трябва да се очаква ново движение надолу. Целта, която лично аз очаквам, е около 1,2500 долара за евро като впоследствие може да се окаже, че движението е с доста по-голям потенциал и да видим и дори паритет на еврото спрямо долара. Тази прогноза ще се развали единствено при поскъпване над 1,4580 долара за евро като ако това се случи ще се елиминира варианта за силен спад на единната валута
Цветослав Цачев, ръководител отдел „Анализи” в ИП „Елана Трейдинг”:
Проблемите на Гърция оказаха негативно влияние върху еврото, което към този момент вече изглежда прекалено. Но темата ще продължи да подкопава доверието в единната европейска валута през годината. Вероятно от по-голямо значение за силата на долара, който очакваме да приключи годината на нива между 1,50 и 1,60 лв., ще има разликата в темповете на растеж в САЩ и Еврозоната. Прогнозите са той да е две към едно, като все още пазарите не обръщат голямо внимание на изоставането на Европа в растежа. Постепенното изтегляне на стимулите от Федералния резерв всъщност е най-силният мотив в подкрепа на долара – това ще накара спекулантите да потърсят друга валута за финансиране на рискови инвестиции, при която лихвите са по-ниски и допълнително ще доведе до покупки на долари.
Светлана Тодорова
Последните новини
Времето
София Температура: 18 °C
- Слънчево
- Вятър: Променлив, 3.6 km/h
Пловдив Температура: 19 °C
- Слънчево
- Вятър: Спокойно
Варна Температура: 23 °C
- Слънчево
- Вятър: Променлив, 3.6 km/h
Бургас Температура: 24 °C
- Незначителна облачност
- Вятър: Променлив от Север до Изток-Североизток, 14.4 km/h
Горна Оряховица Температура: 20 °C
- Слънчево
- Вятър: Променлив от Североизток до Изток-Югоизток, 10.8 km/h





