Балтов завежда съдебен иск срещу "Пирогов" заради уволнението си
Бившият шеф на "Пирогов" проф. Асен Балтов завежда съдебен иск срещу болницата заради уволнението си. Пред bTV той обяви, че смята отстраняването си за политическо.
"Три са основанията за моето уволнение, като и трите са по времето, когато съм изпълнявал длъжността изпълнителен директор на "Пирогов". Накрая обаче пише, че съм уволнен като заемащ длъжността лекар, ортопед и травматолог", обясни проф. Балтов. Той беше категоричен, че не е имало случаи, в които да нарушава моралните норми. Именно затова смята, че уволнението му е политическо.
Проф. Асен Балтов обясни, че е излязъл в болничен заради тежка хипертонична криза, което е наложило лечение. Тя е станала дни преди подмяната на борда на "Пирогов". "Всеки ден чувствах, че ставам по-зле. Реално съвпадна с деня, в който стана вписването в Търговския регистър на новия изпълнителен директор. Тогава вече получих много високо кръвно налягане – 240/130. Веднага ме настаниха в интензивния сектор и започна лечението. Беше необходимо три-четири дни, за да се възстановя. Психическото свръхнатоварване беше прекалено", каза Балтов.
Той разказа, че уволнението му е станало на 13 септември като за по-малко от един час е трябвало да отговори на шест въпроса. Те, по думите му, целели да покажат, че е виновен за определени неща, за да имат основание да го уволнят дисциплинарно. Тези въпроси са приложени към неговия иск, който ще бъде заведен към "Пирогов".
Сред основанията за освобождаването му е, че на длъжността изпълнителен директор е подписвал сам себе си в допълнително споразумение през 2018 г. "Става въпрос за назначаване от длъжността началник на клиника, защото през 2018 г. направихме преструктуриране на болницата и обединихме две травматологични клиники в една. Моята длъжност като началник на Първа травматологична клиника отпадна и затова беше необходимо да бъде оставена една щатна бройка, която евентуално да заема, когато спра да изпълнявам длъжността изпълнителен директор. Докато имаш договор за управление, ти нямаш право да си назначен на щат към болницата. Това нещо първо не съм го подписал аз. Второ, това се прави задължително и е такава практиката", обясни проф. Балтов.
В ефира на bTV новият изпълнителен директор – проф. д-р Иван Поромански, заяви, че Балтов е уволнен заради неспазване на етичните норми и трудовия кодекс и затова, че се е назначил за началник на операционния блок. "Не съм се назначил сам себе си, защото ако това беше така, когато ме уволняваха, трябваше да ме уволнят от тази длъжност. Това е длъжност, която се заема след конкурс. Казах, че ще бъда съгласен да заема тази позиция до конкурс", поясни още проф. Асен Балтов.
Той отрече да има лична връзка с т.нар. "малък Пирогов" в Царево и обясни, че два пъти е носена техника от "Пирогов" там. "Тази техника не беше нужна на "Пирогов", а медицинският център в Царево, където минават хиляди туристи, е в критично състояние", обоснова се той.
Балтов потвърди за негово писмо, адресирано към ДАНС от 2017 г. за организиране на нелегитимни и подривни действия на негови колеги, които са поименно цитирани. "Хората от ДАНС казаха, че аз трябва да подам такъв доклад, а те ще преценят дали има нужда от него, или не. ДАНС се интересуваше, защото протестите тогава бяха под наслов, че това е синдикална организация, а се оказа, че зад нея няма никакви синдикални искания. В момента, ако има такива брожения пред "Пирогов", Поромански трябва да направи абсолютно същото. От ДАНС идват регулярно на проверки - поне веднъж на три месеца", поясни Балтов.
А във връзка с протестите в негова подкрепа след уволнението му Балтов смята, че много от хората, които не са удобни, при конкурсите за началници на клиники най-вероятно ще бъде направено така, че да не ги спечелят.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Учени в Япония превръщат отпадъчни нудли в хартия
Наука и Здраве |Спад в инвестициите и наемането на персонал помрачава настроенията сред германските доставчици на авточасти
Автомобили |Разследване на Тhe New York Times: Скандалният финансист Епстийн от самото начало имал намерение да се самоубие
Свят |Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Свят |Астероид между Марс и Юпитер е кръстен на световния номер едно в тениса Яник Синер
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Времето: Слънчево и топло по морето, над планините ще правали
България |Гърция пуска AI приложение за сравняване на цените в супермаркетите
Икономика |Европейският парламент одобри най-строгия миграционен закон в историята на ЕС
ЕС |Израел нанесе нови удари по Ливан въпреки критиките на Тръмп
Свят |Депутатите замразиха възнагражденията си на 4236 евро
България |Европейският парламент ще гласува днес доклади за напредъка на седем кандидатки за членство в ЕС
ЕС |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.