Бившият президент на Афганистан е в ОАЕ

ЕС

Обединените арабски емирства обявиха, че са приели на своя територия бившия афганистански президент Ашраф Гани „по хуманитарни причини“, след като той избяга от страната си през миналия уикенд на фона на превземането на властта от талибаните. Държавният глава е придружен от семейството си, става ясно от изявление на ОАЕ.

По-рано в пост в социалната мрежа Facebook Гани каза че „талибаните са победили“ и обясни, че е напуснал столицата Кабул, за да избегне „потоп от кръвопролития“. Първоначално се смяташе, че е в Оман, Таджикистан или Узбекистан.

Това не е първият път, в който богатата на петрол държава от Персийския залив приема бивши лидери и техни роднини извънредно. През 2017 г. Дубай приюти бившия тайландски премиер Инглук Шинавата, който задочно бе осъден на пет години затвор.

Страната беше дом и на лидера на пакистанската опозиция Беназир Бхуто през осемте ѝ години в изгнание, преди да бъде убита в родината си през 2007 година.

ОАЕ са една от трите нации, които признаха предишния режим на талибаните от периода 1996-2001 година преди настъплението на САЩ в Афганистан. Останалите две са Пакистан и Саудитска Арабия.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента