Напускаме ЕС на 31 октомври при всички положения, категоричен е Борис Джонсън

ЕС

Британският министър-председател Борис Джонсън каза днес в телефонен разговор с ирландския премиер Лио Варадкар, че Великобритания на всяка цена ще напусне Европейския съюз на 31 октомври, предадоха Ройтерс и ТАСС.

"Министър-председателят даде да се разбере, че Великобритания при всички положения ще напусне ЕС на 31 октомври", заяви канцеларията на Джонсън.

Премиерът е подчертал, че предпазният механизъм за ирландската граница трябва да бъде премахнат от евентуална сделка за Брекзит.

"Министър-председателят даде да се разбере, че правителството ще подходи решително и енергично и в дух на приятелство към евентуални преговори и че явно предпочита да напусне ЕС със сделка, но от нея трябва да бъде премахнат предпазният механизъм", заяви канцеларията на Джонсън.

Британският премиер е обещал на ирландския си колега, че няма да допусне след Брекзит да се появи гранична и митническа инфраструктура по границата между Великобритания и Ирландия, предаде БТА.

"Той каза, че при всички положения правителството твърдо ще се придържа към своите задължения за спазване на Белфасткото споразумение и никога няма да допусне физически проверки или физическа инфраструктура на границата", заяви канцеларията на Джонсън.

Варадкар е казал, че сделката за Брекзит не може да бъде отворена отново и че за момента няма задоволителни алтернативни споразумения.

"Предпазният механизъм може да бъде заменен в бъдеще от алтернативно споразумение, но досега не са открити и показани задоволителни варианти", казал Варадкар на Джонсън според канцеларията на ирландския премиер.

Варадкар поканил Джонсън в Дъблин за разговори за Брекзит и за обсъждане на двустранни въпроси, включително Северна Ирландия, Споразумението от Разпети петък и Общата пътническа зона.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Всесезонните гуми – практичен избор за шофьорите, които търсят баланс и сигурност
Времето: Предупреждения от първа и втора степен за обилни валежи в цяла Южна България
Създават единен национален регистър на електрическите тротинетки
Как да върнете репутацията на компанията си обратно в правилния път
На днешната дата, 29 януари. Рождениците днес
Издръжливост на ново ниво: HONOR Magic8 Lite премина през леден „тест за оцеляване“ в София
Левон Хампарцумян: Златото не е безусловно сигурна инвестиция