Президентът на Македония ще бойкотира референдума на 30 септември
Македонският президент Георге Иванов няма да гласува на предстоящия референдум на 30 септември за одобряване на Договора с Гърция и започването на преговори за присъединяване към ЕС и НАТО. Това съобщи самият Иванов в чужбина по време на срещата си с македонската емиграция в Детройт, САЩ.
"Аз вече гласувах. Гласувах преди 27 години, на 8 септември 1991 година. Аз бях един от онези, които дадоха своя глас за суверенна и независима Република Македония, със свое име и достойнство. Не отстъпвам от тази идея. Поради тази причина няма да гласувам на 30 септември. Когато станах президент се заклех, че ще спазвам Конституцията и законите на страната. Не отстъпвам от тази клетва. И поради тази причина няма да изляза да гласувам на 30 септември", каза още Иванов.
По време на срещата Иванов е призовал присъстващите "да не позволят някой друг да контролира тяхната съвест и национална гордост". Той очаква на "референдума гражданите на Република Македония да вземат правилно и мъдро решение". "С това Споразумение се променя не само името на държавата, а се създава една нова полусуверенна държава, с ново име, с нова вътрешно-правна и международна правна идентичност", каза още той. Иванов смята, че "без истински реформи, без борба срещу корупцията, без борба срещу партийния клиентелизъм, няма да има членство в ЕС и НАТО".
"Дори да приемем вредния Договор с Гърция, да променим Конституцията, няма да има автоматично членство в ЕС и НАТО", каза още Иванов.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
България |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Втората най-студена столица в света е изправена пред рекордна жега
Свят |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Спорт |Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Свят |OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Компании |САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Енергетика |Съществуват два типа устойчивост. Вероятно игнорирате единия
Техники за успех |21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи
Свят |Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж
Свят |Фейсбук се срина за 40 минути
ОбществоLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.