Томислав Дончев: До момента не са постъпили евросредства за справяне с COVID-19

Общество

До момента не са постъпили европейски средства за справяне с коронавируса, кой каквото и да ви обяснява. Дали ще постъпят зависи от това дали ще бъдат приети предложенията на ЕК, в този или друг вид, обясни в ефира на БНТ вицепремиерът Томислав Дончев. Според него сегашното предложение е добро за Европа и България, тъй като дава шанс не само за възстановяване, но и за интензивно развитие на икономиките на страните членки.

"Въпреки че имаме по-голям брой случаи на коронавирус, те са ясно географски локализирани, тестването е много по-ефективно. По-скоро допускам, че мерките ще са в огнищата", каза още Дончев.

Вицепремиерът заяви, че няма икономически сектор, който да не изтъква, че е приоритетен. Той не изключи, че по-ниският данък добавена стойност за ресторантьори, хотелиери, книги и детски храни може да остане и като постоянна мярка. По думите му, световната практика показвала, че редуциране на ставката не води до намаляване на цената за потребителите.

"Ресторантьорите, например, са били честни, и не са изтъквали, че ще намалят цените, а мярката ще бъде в подкрепа на бизнеса и за неговото изсветляване, тъй като не е еталон за адекватна данъчна отчетност", каза Дончев. 

Мярката 60/40 ще бъде удължена до септември, но според него спокойно може да функционира и след това. Той отчете, че до момента има почти 16 000 заявления за 270 000 работни места.

"Мярката ще бъде разширена, ще бъде направена по-гъвкава, като плавно във времето ще се трансформира в модел за субсидирана заетост. За някои сектори се предвижда интензитетът на помощта да бъде по-висок. Не се изключва актуализация на бюджета. Всички допълнителни мерки могат да бъдат осигурявани както на база разходи от бюджета, така и със средства по линия на кохезионната политика", каза Дончев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гълъб Донев: Ще приложим дългосрочни мерки за свиване на бюджетния дефицит
Иран е изстрелял седем балистични ракети по Кувейт и Бахрейн
Александър Пулев: Има шокиращи данни за нарушения на икономически и търговски практики
Тръмп иска да съкрати щата на Националното разузнаване на САЩ
Каква ще е икономическата възвръщаемост за Испания от посещението на папа Лъв XIV?
Евгени Симеонов е входирал 6-месечен план за развитието на „Лукойл“
Неизвестно за известните: Син на архитект създава великия крем „бял като сняг“ и оцелява с реклама сред нацистките безумства
Времето: Слънчева сутрин, дъждовен следобед