Близо 4 млрд. души по света вече са под карантина

ЕС

Повече от 3,9 милиарда души вече са призовани или принудени от лидерите си да си останат у дома, заради с борбата срещу пандемията от Ковид-19, предаде Франс прес.
Тези мерки - задължителна и препоръчителна самоизолация, вечерен час, карантина, се отнасят за над 90 държави и територии, уточнява БТА.
С въвеждането на полицейски час в Тайланд (считано от утре), се достига прагът от 50 процента от населението на света, което по оценка на ООН през 2020 г. е 7,8 милиарда души.
По-голямата част от човечеството - поне 2,78 милиарда жители на 49 държави и територии са обект на задължителна самоизолация.
Нито един регион в света не остава извън тези мерки: в Европа (Обединеното кралство, Франция, Италия, Испания), в Азия (Индия, Непал, Шри Ланка), в Близкия изток (Ирак, Йордания, Ливан, Израел.), в Африка (Република Южна Африка, Мароко, Мадагаскар, Зимбабве), в Северна и Южна Америка (Колумбия, Аржентина, Перу, голяма част от САЩ) и в Океания (Нова Зеландия). Еритрея стана последната страна, присъединила се към този списък. В повечето случаи хората може да излизат от вкъщи, за да ходят на работа, да си купуват продукти от първа необходимост и за да полагат грижи за себе си.
В други региони (най-малко 10 с население от 600 милиона души) властите призовават населението да си остане у дома, без обаче да предприемат принудителни мерки. Такъв е случаят с Мексико, основните бразилски щати, Иран, Германия, Уганда и Канада.
Най-малко 26 други държави и територии (около 500 милиона жители) са въвели вечерен час, който забранява движение вечер и през нощта.Това е много разпространено в Африка (Египет, Кения, Кот Д'Ивоар, Буркина Фасо, Мали, Сенегал, Сиера Леоне, Мавритания, Габон) и в Латинска Америка (Чили, Гватемала, Еквадор, Доминиканска република, Панама, Пуерто Рико).
И накрая, поне седем държави са поставили свои столици или основни градове под карантина, със забрана за влизане и излизане от тях. Такива са Киншаса (ДР Конго), Рияд, Мека и Медина (Саудитска Арабия), Хелзинки (Финландия), Баку (Азербайджан). В тези градове живеят общо над 30 милиона души

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев