Големите британски компании трябва да оповестят разликите във възнагражденията на мъжете и жените

ЕС

Големите британски компании трябва да съобщят за разликите в заплащането на работещите за тях жени и мъже до днес или могат да бъдат наказани с глоби в неограничен размер. Това предупреди Ребека Хилзенрат, ръководител на Комисията за равенство и човешки права, цитирана от Ройтерс.

„Часовникът тиктака. Тези, които все още не са докладвали, имат последен шанс. Това не е по избор, това е законът и ще го прилагаме с пълна сила срещу всички компании, които не оповестят (данните)”, посочи Хилзенрат в изявление.

Ако разликите в заплащането на двата пола не бъдат обявени, може да се стигне до глоби в неограничен размер, наложени от съдилищата, допълни комисията.

Подобно на много други страни Великобритания има проблеми с разлики в заплащането заради пола на служителите, въпреки че половата дискриминация е поставена извън закона през 70-те години на миналия век.

Жените в Обединеното кралство получават с 18,4 процента по-малко от мъжете, според официални данни.

"Обявяването на разликата в заплащането е възможност да погледнем към данните, да разберем причината и естеството за разминаването в една организация и да разработим план, как да го преодолеем", отбелязва Джемима Олхавски от организацията за защита правата на жените "Фосет съсайъти".

Банка HSBC оповести по-рано този месец разлика от 59% при възнагражденията на мъжете и жените в основните си банкови дейности във Великобритания. Това е най-голямото разминаване, отчитано досега от банка в страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
На днешната дата, 12 юни. Рождениците днес
ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
Гигантско дълбоководно гробище на китове е открито край бреговете на Австралия
Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT