Синоптици: Зимата тепърва предстои

Общество

Зимата в България тепърва предстои, като се очаква през втората половина на януари времето да бъде значително по-студено и да има и снеговалежи. Това каза за „Фокус” проф. Веселин Александров от Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.

Той коментира метеорологичните явления в САЩ от последните дни, като подчерта, че има тенденция към повишаване на аномалиите в климата.

„Това е въз основа на климатичните промени, които се наблюдават от средата на миналия век и ще продължават съгласно редица климатични модели. Не самата промяна на самата температура е толкова важна, по-важното е, че такива събития, каквито се случиха сега, ще има повече в бъдеще. Имам предвид: ниски температури, наводнения, интензивни валежи, суша на територията на Балканския полуостров”, каза проф. Александров.

Проф. Веселин Александров заяви още, че коментарите за нов ледников период са твърде крайни. По думите му, официалната теза е, че за промяната на климата през последните години значително влияние е оказала човешката дейност, но в същото време не по-малко значение имат и други природни фактори, като слънчевата активност и промяната на магнитните полюси.

Днес жълт код за опасни метеорологични явления е обявен в 24 области в страната. Причината е мъгла и силно намалена видимост. Код „жълто“ е обявен за областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Шумен, Варна, Бургас, Ямбол, Сливен, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Кърджали, Пазарджик, Благоевград, Кюстендил, Перник, София.

Синоптиците очакват временно подобрение на видимостта в следобедните часове. В планинските райони ще е предимно слънчево и топло. Максимални температури от 3°С - 5°С в районите с трайна мъгла до 7°-12°С в планинските, в София около 3°С.

Над Черноморието ще има разкъсана облачност, на места и мъгла. Вятърът ще е слаб. Максимални температури 5°-8°С. Температурата на морската вода е 7-8°С.

Над планините ще е предимно слънчево. Вятърът ще е слаб от западната четвърт. Максимални температури на височина 1200 метра около 10°С, на 2000 метра около 5-6°С.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
5 начина да отключите най-добрите качества в себе си и в хората, които ръководите
Времето: Жълт код за обилни валежи е обявен в 19 области
Последните пътници напуснаха круизния кораб с огнище на хантавирус
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
Тръмп замразява плана си за временно освобождаване от мита на вноса на говеждо месо
Петролът продължава да поскъпва заради несигурността около преговорите между САЩ и Иран