3 тенденции в лидерството през 2014 г.

3 тенденции в лидерството през 2014 г.

3 тенденции в лидерството през 2014 г.

Това са стилът на поведение, инструментите и мениджмънт теориите, които академици и практици сочат за нови и важни за лидерството през тази година.

1. Отключване на скритите сили. Крис Уайт, управляващ директор на Центъра за позитивни организации към бизнес училището на Университета на Мичиган разкрива, че най-добрите лидери днес се занимават с „управление на ендогенните ресурси”. Това е академичен термин, който означава да търсиш уникални начини да отключиш скритите сили на служителите си. Това може да стане чрез усилия да се изгражда човешка връзка с всеки служител. Само така лидерът ще може да открие напълно техните способности. Има положителни психологически резултати от този тип управление, които ще се усетят на всички нива в компанията, посочва Уайт. 

Методът се прилага успешно от Уолтър Роб - изпълнителен директор на Whole Foods. Той назначава новите си служители с 3-месечен изпитателен срок. Когато срокът мине, събира екипа си и всички гласуват дали човекът да остане. По този начин създава чувство за собственост сред служителите си и усещане за колективна отговорност.

2. Човещина. Фред Келър, създател и изпълнителен директор на компанията Grand Rapids в Мичиган, произвеждаща пластмасови продукти, е довел бизнеса си до стойност от милиони долари, водейки се от максима на теолога и социален реформатор от 18 век Джон Уесли, която гласи: „Прави всичкото добро, което можеш.”

Днес Келър ръководи 12 бизнес подразделения за производство на най-различни продукти, от контейнери за боклук до компоненти за обзавеждане, слънчеви панели и монтиране на вятърни турбини. Той дори преподава „Устойчиви бизнес практики” в университета „Корнел”. По думите му стилът на лидерство не се ръководи от ума, той е второстепенен. Водещо е сърцето.

Освен всичко останало, ръководейки се от тази максима, Келър е създал корпоративна програма „От социални помощи към кариера”. С нея компанията му дава работа на хора, дълго подпомагани от държавата заради бедността им. Той споделя, че когато програмата е потръгнала, вътрешнофирмената култура се е променила. Намаляло е текучеството и се е пвишила удовлетвореността на служителите. Мениджмънт принципи като неговите се разпространяват в САЩ и стават все по-важни. „Все повече хората не виждат смисъл в твърдението, че политиците трябва да разрешат проблемите им. Тогава кой? Бизнес лидерите могат да разрешат някои от проблемите на света”, казва Келър.

3. Демокрация. Лидерският стил с командване и едноличен контрол, популярен преди десетилетия, отдавна не работи. Хората искат да имат избор, да им се предложи да участват в процесите на фирмата. Така ще бъде и през 2014 г. Това изисква наличието на демократични принципи в компаниите, казва Авиноам Новогродски, изпълнителен директор на софтуерната компания Clarizen в САЩ. Той обяснява успеха на фирмата си с две неща: назначаването на правилните хора и демократичното й управление. По отношение на първото, търси хора, които се отличават със следните качества: любопитство, скромност и страст към работата. Щом открие такива, им дава шанс да се развият в работна среда с усещане за свобода и значимост на отделната личност. 

От списание Inc.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ