На днешната дата, 3 май. Разпети петък

На днешната дата, 3 май. Разпети петък

На днешната дата, 3 май. Разпети петък

На днешната дата:

  • През 1791 г. в Полша е приета първата модерна европейска конституция.
  • През 1802 г. Вашингтон е обявен за град.
  • През 1837 г. в Атина е основан първият университет за страните от източно Средиземно море.
  • През 1904 г. американски изобретател Джордж Паркър патентована първата си писалка „Паркър".
  • През 1915 г. канадският военен лекар подполковник Джон Маккрей написва „Във Фландърските полета”, призната по-късно за една от най-добрите поеми, писани през Първата световна война.
  • През 1937 г. Маргарет Мичел печели „Пулицър” за книгата си „Отнесени от вихъра”.
  • През 1956 г. се провежда първото световно първенство по джудо.
  • През 1959 г. са обявени първите награди „Грами”.
  • През 1999 г. торнадо от 5 степен връхлита Оклахома. Това е най-опустошителното торнадо в историята на САЩ. Загиват 444 души. Други 1000 са изчезнали, над 10 000 домове са разрушени.

Празници и събития:

Разпети петък

Днес е Велики петък, или Разпети петък - най-тъжният ден в годината за християнския свят, най-тежкият ден за Божия син - Исус Христос. На този ден Христос претърпял безброй поругания, мъки и неимоверни страдания. Това е денят, в който разпънали на кръст невинния Исус Христос - "изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове, е принесен в жертва за греховете на цялото човечество". 

На Велики петък Исус е погребан в каменен саркофаг в пещера, пред която поставят стража и огромен камък на входа. На този ден в храмовете се извършва неговото опело. 

На утринната служба се четат дванайсет откъса от Евангелието, които разказват за страстите /страданията - на църковнославянски/ на Исус Христос. На богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символизиращи величието на Спасителя по време на страданията му и духовното бодърстване на християните. 

Неслучайно именно в този ден от Страстната седмица постът е особено строг - не се приема храна, нито вода, за да се споделят мъките Христови. Вечерта се отслужва опело Христово. На вечерното богослужение в храма се съпреживява Христовата смърт - изнася се Христовата плащеница, посветена на погребението на Спасителя. Преди началото на службата, в средата на храма се издига "гробът" Христов, украсен с цветя, а на престола се поставя плащеницата. Тя представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. Песнопенията са посветени на страданията и смъртта Христови.

По време на богослужението от олтара се понася плащеницата, с която е завито тялото Христово след свалянето му от кръста. Извършва се опелото му сред бели цветя. След като се изнесе плащеницата на вечерното богослужение, с нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на службата свещеникът взима плащеницата от престола и я полага в "гроба" - в центъра на храма. Поклонението на плащеницата продължава две денонощия, до късно в събота вечер, когато тя се внася обратно в олтара - минути преди пасхалното шествие на кръста. 

Световен ден за свобода на пресата

Рождениците днес:

Атанас Костадинов, бивш заместник-министър на околната среда и водите

Д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз
Вики Терзийска, певица
Илко Минев, бизнесмен, писател
Имрен Мехмедова, политик и депутат от ДПС в 47-ото НС
Любомир Христов, икономист и политик
Ненчо Илчев, актьор
Стефка Берова, певица
Рада Москова, сценарист и драматург
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ