Златно време за Еврозоната прогнозира Ърнст енд Янг

Златно време за Еврозоната прогнозира Ърнст енд Янг

Златно време за Еврозоната прогнозира Ърнст енд Янг

Еврозоната е своето „златно време”през втората половина на 2015 година, възползвайки се от по-ниските цени на енергията, по-конкурентния валутен курс и солидното търсене във Великобритания и САЩ, според есенното издание на Прогнозата за Еврозоната на EY (Ernst & Young). Нещо повече, прогнозата предвижда, че едновременно с повишаващото се доверие на бизнеса, разходите за инвестиции ще се увеличат през 2016 година, стимулирайки растеж на БВП от 1,6% през тази година до 1,8% през 2016.

Потребителското търсене остава ключова движеща сила за възстановяването на Еврозоната през втората половина на тази година. Ниските цени на петрола продължават да осигуряват ръст в доходите на домакинствата, а те, от своя страна, постепенно подобряват доверието си в трудовия пазар. Прогнозата предвижда ръст на потребителските разходи от 1,7% през 2015 г., най-високото им ниво от 2007 година насам. С възстановяването на цените на енергията обаче, темпът на растеж на потребителските разходите се очаква да намалее до 1,4% през 2016 година и до 1,3% средно за периода 2017-19 година.

Системните рискове, пред които е изправена Еврозоната – широкообхватна финансова криза и дефлация – намаляват, докато неотдавнашното споразумение между Еврозоната и Гърция предполага подновено желание за компромис от двете страни.

 “След несигурността през лятото Еврозоната бележи бавен, но стабилен растеж. Може да наблюдаваме едно стабилно цялостно възстановяване, а това означава, че с течение на времето, условията ще се подобрят за всички във валутния съюз. През следващите няколко години обаче, безработицата ще остане основен проблем. Нашето очакване е с напредъка на възстановяването процентът на безработица да бележи стабилен спад, но едва ли ще е под 10% преди 2019 година. Бизнесите, работещи в Европа, трябва да се аклиматизират към тази ‘нова нормалност’ на бавен, но стабилен растеж в цялата Еврозона.”, коментира Марк Отти, управляващ съдружник в EY за Европа, Близкия Изток, Индия и Африка, казва:

По-слабото евро – приветствано облекчение за фирмите от Еврозоната

През второто тримесечие на 2015 година износът на Еврозоната отбеляза най-високият годишен процент на растеж от четири години насам, възползвайки се от по-слабото евро и по-бързия растеж в САЩ и Великобритания. Очаква се износът да отбележи ръст от 4,8% през тази година, преди да се успокои до нива от 4% през 2016 година, а след това до 3,6% през 2017 година, и до 3,4% средно в периода 2017-19 година, със забавянето на растежа на напредналите икономики. В допълнение, прогнозите за растеж на износа са обект на по-висок риск от този, наблюдаван от известно време насам, в светлината на увеличаващата се несигурност относно забавянето на растежа в Китай и свързаните с това неотдавнашни колебания на финансовите пазари.

Капиталовите разходи ще играят все по-голяма роля за възстановяването

В резултат от по-устойчивото потребителско и експортно търсене нормата на печалба за фирмите от Еврозоната се подобрява. Вече има и знаци, че това се отразява на капиталовите разходи. Анализаторите на EY очакват общите капиталови инвестиции да отбележат растеж от 2,4% през 2016 година - значително по-бърз темп спрямо настоящата година - преди да регистрират допълнителен ръст до 2,8% през 2017 година, а след това до 2,6% средно през периода 2017-19 година.

Финансовите ограничения остават

Предвид факта, че икономиката на Еврозоната понастоящем е в процес на възстановяване, по-голямата част от работата по покриването на бюджетните дефицити ще се извърши чрез повишаването на данъчните приходи. Но като се има предвид степента, в която дълговата тежест за Еврозоната се увеличи по време на годините на криза, очакванията са държавните разходи да останат ограничени още известно време. Прогнозата за Еврозоната предвижда само умерен растеж на текущите държавни разходи от около 1% на година през периода 2015-19 година.

Подобряваща се перспектива за България през 2015 с прогнозиран растеж на БВП от 1,9%

Бавното възстановяване на България продължи през цялата 2014 година, с умерен растеж през всяко едно тримесечие на годината, който е налице и през тази година. Въпреки неотдавнашния „пожар“, свързан с кризата в Гърция, растежът на БВП през второто тримесечие отбеляза тримесечно увеличение от 0,5% - малко по-високо от очакваното, което доведе до годишен растеж от 2,2% и 2,1% през първата половина на 2015 година. В резултат на това, прогнозата на EY за растеж на българската икономика през 2015 година остава на ниво от 1,9%, без промяна от месец юни.

В перспектива, очаква се потребителското търсене да се увеличава постепенно и от следващата година е вероятно да бъде реализиран един допълнителен ръст на общата икономическа активност с прогнозиран растеж на БВП от 2,4% през 2016 година и около 3,5% годишно през периода 2017-19 година.

Умерено увеличение на експорта у нас

Очакванията са увеличаващото се външно търсене да подейства като значителен стимул за по-широката икономика. За 2015 година като цяло Прогнозата на EY предвижда експортните обеми да се увеличат с 5,6% след ръст от 1,9% през миналата година. Въпреки че експортните резултати зависят до голяма степен от търсенето от страна на Еврозоната, където растежът постепенно се подобрява(с 12% годишно през периода януари – май), рецесията в Русия остава важен фактор - продажбите за Русия бележат спад от 26%. Нещо повече, налице е и риск, че ‘Grexit’ (все още представляващ заплаха, независимо от неотдавнашното спасително споразумение) може да доведе до спад в продажбите на България към Гърция (които представляват близо 7% от общия износ).

Вътрешното търсене - ръст с умерени темпове

Наблюдава се известно увеличение на потребителските разходи - те бележат бавно възстановяване през 2014 година благодарение на по-високите заплати, дефлацията и спадащите нива на безработица. По-ниските цени на петрола ще помогнат инфлацията да се задържи до ниво от едва 0,4% през тази година, което ще позволи по-нататъшното увеличение на реалните доходи, въпреки че потребителите остават предпазливи, а очакваното увеличение на инфлацията до около 1,7% през 2016 година също може да понижи търсенето, прогнозират от EY.

Ниските лихвени проценти ще насърчават потребителските разходи

Очаква се 3-месечният междубанков процент да остане на много ниско ниво през 2015 година, със средна стойност от едва 0,3%. Това би трябвало да насърчи потребителите да теглят заеми, което от своя страна би трябвало да повиши потреблението и търсенето, въпреки че по-високата инфлация може да отбележи още по-високи нива от 2016 година.

Слаби инвестиции на бизнеса

Доверието на бизнеса в промишления и строителния сектори се повиши през последната година, но реално направените инвестиции се понижиха през първото тримесечие, за първи път от 2012 година насам. Продължаващата икономическа несигурност спира компаниите да инвестират, поради което и капиталовите разходи ще се възстановят трудно преди икономическата среда да стане много по-положителна, коментират от EY.

С поглед напред

 „Един по-бавен темп на растеж изглежда да е ‘новата нормална ситуация’ както за България, така и за Еврозоната. Но устойчивите усилия за реформиране на трудовите пазари и подобряването на бизнес средата биха могли да променят това. Според мен, бизнесът, правителствата и хората трябва да гледат позитивно напред, а в България потенциалът за развитие определено е налице.“, коментира Николай Гърнев, управляващ съдружник на EY (Ernst &Young) за България, Македония, Албания и Косово.

 

--------

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ