Проектобюджет 2015 г.: Липса на реформи и тенденция към задлъжнялост

Проектобюджет 2015 г.: Липса на реформи и тенденция към задлъжнялост

Проектобюджет 2015 г.: Липса на реформи и тенденция към задлъжнялост

От първия прочит се вижда липсата на реформи и продължаващата тенденция към задлъжняване на страната ни. Така коментираха пред БНР проектобюджета за 2015 г. Петър Ганев, икономист в Института за пазарна икономика и Георги Кадиев, депутат от „БСП лява България".

По думите на Ганев догодина трябва да се намери вариант за допълнително свиване на разходите. „Прави впечатление, че и през следващите години икономиката ни ще върви с много бавни, почти незначителни темпове нагоре, което със сигурност няма да доведе до подобряване на живота ни”, заяви той.

„Макар този проектобюджет да е в известна степен консервативен – няма ги тези оптимистични очаквания за милиарди нови приходи, но можеше да бъде малко по-амбициозен, особено що се касае до разходната част. Една от новините е, че например регионалната програма се закрива, това наистина до голяма степен беше политическо харчене на пари. И например възрастта за пенсиониране се покачва отново от следващата година, но няма друга голяма новина. Според мен обстоятелствата в икономически и финансов план изискваха да има реформи, по-големи и по-смели промени. Това е бюджет, който по-скоро връща към едно познато статукво, не предлага нещо ново, което да промени средата към по-добро”, подчерта Ганев.

„Ако съдим за целия мандат на правителството спрямо този бюджет, изводът е, че няма да има никакви реформи, защото бюджетът е изключително стандартен. Никаква нова политика не виждам аз поне на пръв поглед в него, вярна е, че той все още не е бил представен в парламента и може би тогава ще ни разкажат Министерството на финансите някакви идеи. Но от това, което се вижда от документите, не виждам абсолютно нищо, дори тригодишната средносрочна прогноза е по-лоша отколкото тази, която беше направена през април месец от Министерството на финансите, в смисъл примерно на бюджетния дефицит”, коментира депутатът от БСП Кадиев.

По отношение на осемте милиарда нов дълг, Ганев заяви, че половината от този дълг – 4 милиарда – се прави с краткосрочен дълг –т.нар. мостово финансиране. „Този дълг ще бъде рефинансиран през следващата година. Друга голяма част е дефицитът през следващата година, който е 2,5 млрд., и той изцяло вече влиза в дълга, тъй като нямаме буфери във фискалния резерв”, допълни икономистът.

Има тенденция на задлъжняване. Вече имаме 7 години на бюджетен дефицит – от 2009-а до 2016 г.

Петър Ганев коментира и увеличаването на ставката и разширяването на обхвата на данък „лихва". „Аз не мисля, че си струва самият данък. Неговата конкретната ставка и бюджетната цел да съберем някакви пари чрез този данък е по-маловажна от това да имаме стабилни банки и хората да държат парите си в банковата система”, заяви икономистът.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ