Fiat Chrysler отчете загуба от 1,8 млрд. долара за първото тримесечие

Fiat Chrysler отчете загуба от 1,8 млрд. долара за първото тримесечие

Fiat Chrysler отчете загуба от 1,8 млрд. долара за първото тримесечие

Fiat Chrysler Automobiles отчете днес загуба от 1,8 милиарда долара за първото тримесечие и отмени прогнозата си за годишните резултати, тъй като автомобилопроизводителят се бори с кризата от коронавируса, ударила производството и продажбите, информира Ройтерс

Италиано-американската компания, която сключи споразумение за сливане с френската PSA Group за създаването на четвъртата по големина автомобилна компания в света, заяви, че не се отказва от споразумението въпреки създалата се "неочаквана и безпрецедентна" ситуация. Целта е сливането да бъде завършено в началото на 2021 година.

Нетната загуба от продължаваща дейност е 1,69 милиарда евро (1,83 милиарда долара) през първото тримесечие на годината. За същия период миналата година компанията е била на печалба от 508 милиона евро.

Fiat Chrysler обаче отчита оперативна печалба, макар и с 95% по-ниска, отколкото година по-рано. Коригираната печалба преди лихви и данъци (EBIT) възлиза на 52 милиона евро. Голяма част от приходите и печалбите на FCA идват от Северна Америка, където тримесечните продажби на марката си за камиони Ram са нараснали със 7% спрямо предходната година, а делът ѝ на пазара за пикапи в пълен размер нарасна до 24%. Компанията е възобновила инсталациите в Китай и Европа и заяви, че повечето от северноамериканските се очаква да отворят отново на 18 май. 

След обявяването на резултатите акциите на Фиат Крайслер, листвани на борсата в Милано, продължиха да поскъпват и бяха с 2.5% до 1245 GMT. 

Заради продължаващата несигурност, свързана с пандемията, компанията оттегли прогнозата си за годишните резултати и ще я осъвремени, когато има по-ясна представа за последиците от кризата. През февруари автомобилостроителят очакваше повишение на коригираната печалба преди лихви и данъци до над 7 милиона евро тази година.

През първото тримесечие индустриалният паричен поток бе около минус 5 милиарда евро. FCA обаче заяви, че има налична ликвидност от 18,6 милиарда евро към 31 март, включително 6,25 милиарда револвиращи кредитни кредити, които бяха изтеглени изцяло през април. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ