Пандемията ускори „кражбата“ на ипотеки на банковия пазар в Европа

Пандемията ускори „кражбата“ на ипотеки на банковия пазар в Европа

Пандемията ускори „кражбата“ на ипотеки на банковия пазар в Европа

„Кражбата“ на ипотеки сред банките се ускорява с развитието на пандемията и се превръща в централна част от стратегията им за привличане на клиенти и бизнес в резултат на парализата на новите операции поради пандемията. Суброгациите на този вид заем отбелязаха значителен ръст през последните месеци. Между март и юни, според най-новите налични данни, тези операции са се увеличили като цяло със 17%, въпреки че през май са го направили със ставки от 77%, пише испанското икономическо издание eleconomista.es

Въпреки броят на транзакциите от този тип, позволяващ на клиентите да променят банковата ипотека на по-атрактивни цени, експертите отчитат постоянен растеж. От избухването на Covid-19 суброгациите на кредиторите са общо 3636, в сравнение с 3196 за същия период на предходната година.

Войната за конкурентни жилищни заеми е фокусирана преди всичко върху договори, сключени между 2012 и 2016 г., които имат променливи лихвени проценти над 1,5% и които имат опит с плащанията, сега просрочванията на задълженията започват да се появяват заради икономическата рецесия.

Падането на Euribor (средното лихвено равнище, при което банките в Eврозоната си разменят срочни депозити в евро, бел. ред.) до исторически минимуми и нарастването на трудностите за домакинствата създават перфектното бойно поле за банките да покажат всичките си оръжия. Сценарият се възползва и от законовата промяна, която влезе в сила в средата на миналата година, което улеснява притежателите на финансирането да прехвърлят ипотеката на обекта. Всички тези обстоятелства, заедно с очакваното забавяне на търсенето поради застаряването на населението, също предполагат тласък на „кражбите“. 

Bankia, ING, MyInvestor и Deutsche Bank от известно време предлагат на потребителите продукт на суброгационен заем. Santander стартира конкретен през юни, макар и по различен начин, тъй като клиентът трябва да прекрати договора си и да подпише нов с по-добри условия.

Други субекти (BBVA, CaixaBank и др.) предлагат на пазара суброгация на ипотечни кредити, но по по-персонализиран начин и при предварителна заявка.

От MyInvestor те изчисляват, че с техния продукт спестяванията, които могат да бъдат постигнати, възлизат на между 15 000 и 25 000 евро, което е несъществена сума в тези моменти на стрес. От Andbank твръдят, че 73% от нейното производство е суброгация.

През последните години войната в сектора беше фокусирана върху фиксирани ипотеки, заем, към който бяха приложени последователни намаления на лихвените проценти, тъй като първоначално на банките беше позволено да постигнат по-високи маржове, отколкото при модалността с променливи темпове, поради срива на Euribor. До такава степен се комерсиализираха заемите с фиксирани лихви, че те представляват половината от общия размер.

Сега битката започва да се фокусира върху ограбването на конкуренцията при спада на активността. В конституирането на ипотеките тя е спаднала с повече от 50%, а през април - с повече от 25%. И въпреки че през юни и юли се е повишила, банкерите предполагат, че сумите ще продължат да падат още една година, поради силния спад по време на блокирането и несигурността, породена от рецесията и нарастването на безработицата. Това означава, че 11 последователни години ипотечният портфейл на банката не нараства въпреки новите операции, тъй като падежите са по-големи. 

Източник: eleconomista.es

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ