Банковата система у нас е стабилна, но мрачните облаци от запад тревожат управителя на БНБ

Банковата система у нас е стабилна, но мрачните облаци от запад тревожат управителя на БНБ

Банковата система у нас е стабилна, но мрачните облаци от запад тревожат управителя на БНБ

Банковият сектор през 2018 г. продължи да поддържа високи равнища на капиталова адекватност и ликвидност, като заедно с това генерира исторически висока годишна печалба. Депозитите в банковата система се увеличаваха, кредитирането нарастваше, а делът на необслужваните кредити намаляваше. Положителната динамика в сектора като цяло очакваме да продължи и през 2019 г. Това посочва управителят на БНБ Димитър Радев в своя публикация в тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България.

По думите му въпреки добрите сигнали напрежението в световната икономика и геополитиката могат да окажат влияние у нас.

„Вероятността от материализиране на кредитния риск би нараснала особено при забавена икономическа активност или конюнктура, която е по-неблагоприятна от наблюдаваната през последните няколко години. Към момента виждаме все по-силни индикации за възможни проблеми и повишена несигурност - на глобално ниво и в Еврозоната - които по определени канали биха могли да донесат негативни ефекти и у нас”, подчерта Радев.

„През 2019 г. очакваме като цяло запазване на положителните тенденции в банковия сектор, но вероятно при наличие на повишени предизвикателства, свързани с общата стопанска среда, в която оперират банките. Заедно с това в близките месеци ще станем свидетели на процеси с потенциално дългосрочни последствия, пряко засягащи сектора, насочени към постигането на качествено по-висока степен на интеграция на България в европейската финансова и институционална инфраструктура”, допълни гуверньорът на БНБ.

По думите му кредитните портфейли представляват първостепенен източник на оперативен доход за банките у нас, но растежът на кредита по дефиниция е съпроводен с поемане на нов риск. В настоящия етап на кредитна експанзия, банките трябва да продължат да полагат адекватни усилия за  управление на натрупващия се в техните баланси кредитен риск.

„Голяма част от последните действия на централната банка, в качеството ни на регулатор и надзорен орган за банковата система, е фокусирана върху риска, свързан с банковото кредитиране. Управителният съвет на БНБ взе решение за активиране на антицикличния капиталов буфер от тази година. През декември 2018 г. Народното събрание прие законови промени, предложени от БНБ, които ни предоставят допълнителен макропруденциален инструментариум от мерки по отношение на банковото кредитиране. Тук влизат например нови правомощия за БНБ да изискваме налагане на ограничения за съотношението между кредит и обезпечение или между кредит и доход на кредитополучателя”, каза още Радев

От гледна точка на сектора 2019 г. ще премине също под знака на прегледа на активите и стрес теста в няколко банки. „Намираме се на фазата на приключване на подготовката за практическото извършване на тези процеси. Те се ръководят от Европейската централна банка, но с активното съдействие от страна на БНБ”, обясни Димитър Радев.

„Прегледът на активите, стрес тестът и синхронизирането на надзорните ни практики с Европейската централна банка са много важен, макар и не единствен, елемент от усилията, свързани с плановете на България за включване на лева във валутния механизъм ERM II и за присъединяване на България към Единния надзорен механизъм. Тези стратегически стъпки следва да бъдат реализирани едновременно, съгласно плана и договореностите с европейските ни партньори”, подчерта управителят на БНБ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ