Най-големите банки са инвестирали 3,8 трлн. долара в изкопаемите горива след Парижкото споразумение

Най-големите банки са инвестирали 3,8 трлн. долара в изкопаемите горива след Парижкото споразумение

Най-големите банки са инвестирали 3,8 трлн. долара в изкопаемите горива след Парижкото споразумение

Големите банки по света продължават да осигуряват финансиране на компании за изкопаеми горива в размер на трилиони долари, пише Си Ен Би Си. Според публикувания от различни климатични организации доклад „Banking on Climate Chaos 2021“, 60 от най-големите търговски и инвестиционни банки са вложили общо 3,8 трлн. долара в бизнеса с изкопаеми горива в петгодишния период след подписването на Парижкото споразумение през декември 2015 г.

„Този доклад служи за проверка на действителността при банките, които смятат, че „неясните цели като „нулеви нетни емисии: ще спрат климатичната криза“, коментира Лорн Соткман, старши анализатор в Oil Change International – една от органзиациите, участвали в създаването на доклада. „Нашето бъдеще върви в посоката, в която текат парите, а през 2020 г. тези банки са инжектирали милиарди в по-нататъшния климатичен хаос“, добавя Соткман.

На годишна база общото финансиране на бизнеса с изкопаеми горива е спаднало с 9% през 2020 г., но според доклада това се дължи на ограничителните мерки срещу COVID-19, които се отразиха на търсенето.

Докладът също така установява, че „финансирането на изкопаеми горива ... от 60-те най-големи търговски и инвестиционни банки в света е било по-високо през 2020 г., отколкото през 2016 г. - първата пълна година след подписването на Парижкото псоразумение“. Важно е да се отбележи, че бившият президент на САЩ Джо Байдън оттегли страната от пакта през 2017 г., а настоящият държавен глава Джо Байдън върна Америка към споразумението още в първия си ден на поста.

Според доклада трите банки, които са осигурили най-голямо финансиране за сектора на изкопаемите горива през 2020 г. са  JPMorgan Chase с  51,3 млрд. долара, Citigroup с 48,4 млрд. долара и Bank of America с 42,1 млрд. долара.

Представител на JPMorgan Chase заяви пред Си Ен Би Си, че банката не може да коментира доклад от трета страна, но добави, че компанията има свои инициативи, свързани с борбата с климатичните промени, включително ангажимент за осигуряване на финансиране от 200 млрд. долара в зелени проекти до 2025 г.

Главният директор по устойчивостта на Citi Вал Смит публикува отговор в блога на финасовата институция, в който обяснява, че компанията работи c настоящите си ĸлиeнти oт ceĸтopa нa изĸoпaeмитe гopивa за преминаване към публично отчитане на eмиcиитe нa пapниĸoви гaзoвe и постепенно прекратяване на финансирането за компании, които не спазват стандартите за намаляване на въглеродните емисии.

 „Като най-глобалната банка в света ние осъзнаваме, че сме свързани с много въглеродно интензивни сектори, които в продължение на десетилетия задвижваха световното икономическо развитие. Нашата цел е да постигнем нетни нулеви емисии до 2050 г., което прави ключова работата ни с нашите клиенти, включително тези от сектора на изкопаемите горива, за преход на техния бизнес и на енергийните системи към нулева въглеродната икономика“, пише тя.

От Bank of America не са отговорили на исканията за коментар.

Докладът „Banking on Climate Chaos 2021“ идва на фона на данните, че глабалните икономики са далеч от постигането на намалението на емисиите, заложено в Парижкото споразумение през 2015 г.

Това е 12-тето поредно издание на доклада, чиито обхват се разшири значително през последните годни. В неговото създаване са взели участие седем организации с нестопанска цел: Rainforest Action Network, Bank Track, Indigenous Environmental Network, Oil Change International, Reclaim Finance и Sierra Club.

В доклада се пояснява, че банките получават предварителен достъп до него и имат възможност да коментират оценките на техните политики и финансиране.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ