Световната банка очаква по-бавен икономически растеж в Европа през 2022 г.

Световната банка очаква по-бавен икономически растеж в Европа през 2022 г.

Световната банка очаква по-бавен икономически растеж в Европа през 2022 г.

Световната банка (СБ) прогнозира забавяне на икономическия растеж в Европа и Централна Азия през 2022 г. след значително възстановяване тази година. Това се посочва в доклада на СБ за икономическите резултати в региона, разпространен във вторник, предава ТАСС.

"Изненадващо силното икономическо възстановяване през първата половина на тази година стимулира икономическата активност в развиващите се пазари и икономики в региона на Европа и Централна Азия и сега се очаква регионът да расте по-бързо от очакваното през 2021 г. и ще възлиза на 5,5%", отбелязват авторите на доклада.

Според тях икономическото съживяване се дължи главно на високите темпове на възстановяване на обема на износа през първата половина на тази година, което беше свързано с нормализиране на икономическата активност в Еврозоната, рязко покачване на цените на суровините и увеличаване на вътрешното търсене на фона на ваксиниране на населението срещу COVID и прилагане на пакети от мерки за подкрепа на икономиката. Въпреки това инерцията, получена от износа, може да отслабне поради продължаващото разпространение на повече инфекциозни щамове на COVID-19 по целия свят и в региона, което също забави възстановяването на вътрешното търсене, се посочва още в доклада.

Според прогнозите на организацията, през 2022 г. темпът на икономически растеж в региона ще се забави до 3,4%, тъй като външното и вътрешното търсене се стабилизират допълнително и мерките за стимулиране, въведени във връзка с пандемията, се отменят.

"Перспективите остават силно несигурни предвид продължаването на пандемията, особено при неравен достъп до ваксини и колебание [относно ваксинациите]. Икономическото възстановяване в региона е придружено от рязко ускоряване на инфлацията и остава уязвимо за финансов стрес, който може да бъде предизвикан от неочаквано затягане на кредитните условия на външните пазари или рязко увеличаване на икономическата несигурност и увеличаване на геополитическото напрежение", се казва в доклада. 

Както бе отбелязано в Световната банка, нивото на икономическа активност в Източна Европа се повиши поради подобряването на външното търсене в началото на 2021 г., което допринесе за силен ръст на индустриалното производство и частично компенсира въздействието от затягането на макроикономическите политики. Например, в Украйна временното облекчаване на ограниченията, наложени във връзка с COVID-19, е от полза за сектора на услугите. Повишаването на заплатите увеличи доходите на населението в Украйна и Молдова, което допринесе за увеличаване на частните разходи. Превишаването на целевото ниво и увеличаването на инфлацията, особено в Украйна, доведоха до увеличаване на лихвените проценти в редица страни от Източна Европа през 2021 г. 

В краткосрочен план, според прогнозите на авторите на доклада, темпът на растеж на БВП на страните от Източна Европа ще се увеличи до 3,1% през 2021 г., а през 2022 г. ще намалее до 1,6%. Спадът в икономическата активност ще се дължи на забавяне на растежа на износа и частните разходи в някои страни. Постепенното подобряване на вътрешното търсене обаче трябва да помогне за стимулиране на икономическия растеж до 2023 г. Икономическите перспективи, особено за частните инвестиции, "остават замъглени от продължаващото геополитическо и вътрешно напрежение в Украйна и Беларус, като последните наскоро бяха подложени на секторни икономически санкции", отбелязват авторите на доклада. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ