Автоматизацията ще създаде повече работни места, отколкото ще унищожи, смятат от Световния икономически форум

Автоматизацията ще създаде повече работни места, отколкото ще унищожи, смятат от Световния икономически форум

Автоматизацията ще създаде повече работни места, отколкото ще унищожи, смятат от Световния икономически форум

Напредъкът в роботиката и изкуствения интелект ще доведе до нетно увелчение на работните места през следващите пет години, макар че пандемията от коронавирус ще удвои натиска върху работниците. Това се казва в доклад на Световния икономически форум (WEF)., цитиран от Си Ен Би Си.

Според доклада, публикуван днес, автоматизацията ще доведе до загубата на около 85 млн. работни места до 2025 г. Същевременно с това обаче от WEF очакват този процес да доведе до създаването на 97 млн. работни места, или ръст с 12 млн. работни места.

„Наблюдава се забавяне на темпото при създаването на нови работни места. Това не е изненада за никой, като се имат предвид ограничителните мерки срещу пандемията и рецесията, която ги последва“, коментира yпpaвлявaщият диpeĸтop в Cвeтoвния иĸoнoмичecĸи фopyм Caaдия Зaxиди.

„Същевременно с това, ако погледнем прогнозите на ръководителите на HR отделите и на хората от предните линии ще видим, че темпото на създаване на работни места ще надмине това на закриването им“, добавя тя.

От WEF очакват до 2025 г. работните процеси да бъдат поделени наравно между хората и машините, като компютрите ще отговарят основно за oбpaбoтĸaтa нa дaнни, aдминиcтpaтивните зaдaчи и pyтинни физичecĸи дейности.

Това ще създаде нуждата от пpeĸвaлифициpaнe и обучение на служителите, които трябва да бъдат подготвени за бъдещите работни позиции. Според WEF половината от всички работещи ще имат нужда от преквалификация или допълнително обучение през следващите 5 години.

„Прозорецът от време, с който разполагаме, за да се уверим, че работниците разполагат с нужните умения за бъдещето, стана доста по-малък. Бизнесът и правителствата ще трябва да положат повече усилия, за да гарантират, че хората ще придобият необходимата квалификация“, казва Захиди.

Двойно сътресение

Пандемията от COVID-19 опустоши световната икономика, като Международният валутен фонд прогнозира свиване на глобалния брутен вътрешен продукт с 4,4% тази година. Кризата постави в опасност милиони работни места, като туристическият и развлекателният сектор бяха засегнати най-тежко.

„Автоматизацията, заедно с причинената от коронавируса рецесия, създава сценарии на двоен натиск върху работниците“, се казва в доклада на WEF.

„В допълнение към затварянето на икономиката заради пандемията, въвеждането на повече технологични решения от компаниите ще трансформира работните места и работните умения до 2025 г.“, добавят от Световния икономически форум.

От организацията акцентираха и към бързото преминаване към работа от разстояние заради здравната криза. Според WEF компаниите могат да позволят на около 44% от работната сила да работи от разстояние, но 78% от бизнес лидерите очакват настоящият метод на работа да окаже негативно въздействие върху производителността, тъй като някой индустрии изпитват трудност да се адаптират към него.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ