България е на 71-во място по ниво на корупцията, последна в ЕС

България е на 71-во място по ниво на корупцията, последна в ЕС

България е на 71-во място по ниво на корупцията, последна в ЕС

Липсват усилия за борба с корупцията, през последните 6 години не е отбелязан почти никакъв напредък в много държави – това е основният извод в тазгодишния Доклад за възприемането на корупцията на  международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл“.

Най-високо е нивото на корупция в страните, в които медиите и неправителствените организации не са защитени, подчертава базираната в Берлин организация при представянето на документа, който обобщава данните за 2016 г.

Нито един активист или журналист не бива да се притеснява за живота си, когато се противопоставя на корупцията, коментира една от директорките на организацията Патрисия Морейра, цитирана от Франс прес.

Без изненада, на челните места в класацията са повечето скандинавски страни: Дания (2), Финландия и Норвегия делят 3-о място заедно с Швейцария, Швеция (6).

Нова Зеландия заема първото място за втора поредна година с 89 от максималните 100 точки.

Последна е Сомалия.

България е на 71-во място с 43 точки, последна сред страните от ЕС. В сравнение с доклада за миналата година страната се изкачила нагоре с 4 места (от 75-о през 2016 г.)

Стойности под 50 пункта са показател за системен проблем с корупцията, отбелязва коментарът към доклада на „Транспъранси интернешънъл – България“.

Сравнението между България и останалите държави, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. и 2017 г., сочи, че и в тази регионална класация страната ни заема последна позиция и изостава от държави като Чехия, Естония, Латвия и Литва.

Данните за България са съизмерими със средните в глобален мащаб и я поставят в компанията на останалите страни от Балканите, Вануато и Буркина Фасо.

„Трансперънси интернешънъл“ публикува всяка година „Доклад за възприемането на корупцията“, в който за 2016 г. са включени 176 държави. Организацията оценява нивото на корупцията по скала от 0 до 100 на базата на данните от 12 международни институции, сред които Световната банка,  Международния икономически форум, Африканската банка за развитие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ