Двойният удар, който заплашва да трансформира международната търговия

Двойният удар, който заплашва да трансформира международната търговия

Двойният удар, който заплашва да трансформира международната търговия

Световната търговия се понижи с 4.3% на годишна база през март, докато отмяната в реално време на превозите на товари навежда на мисълта, че най-лошото може да настъпи. По този начин глобалната търговия търпи двоен удар, който може да доведе до ново разбиране на търговията със стоки и услуги. От една страна, той търпи естествения удар, произтичащ от много дълбока икономическа криза, но от друга страна, той също е жертва на тенденция (деглобализация), която може да стане много силна в резултат на пандемията на коронавирус. Тази трансформация би могла да попречи на възстановяването в краткосрочен план (международната търговия и БВП са тясно свързани), но в средносрочен и дългосрочен план може да има определени предимства, пише eleconomista.es.

Последните данни за световната търговия за март показват значителен спад в обема на търговията, особено в Еврозоната, където се наблюдава спад от -9% на годишна база (вътрешна и външна търговия в Еврозоната), както беше публикувано от Службата за икономически анализ на Холандия, която традиционно обработва данни за международната търговия.

Обемите на търговията в САЩ също намаляха със значителните -5,2% на годишна база, но азиатската търговия показа силен месечен отскок (положителната нота), който е последователен след постепенното възобновяване на Китай през март. В бъдеще обаче този отскок е малко вероятно да осигури значително облекчение на световната търговия, обясниха в съобщение експерти на ING.

Има и други фактори, които вредят на международната търговия. „Краткосрочните защитни мерки за медицинските продукти и политиките за заместване на вноса могат да нарушат веригите на доставки във фазата на възстановяване и също да забавят възобновяването на дейността“, предупреждават от Allianz. И припомнят, че през 2019 г. търговският спор между САЩ и Китай, заедно с рецесията на индустриалния сектор, извади около 300 000 милиона долара от световната търговия.

Анализаторите на Deutsche Bank коментират в документ за международната търговия, че „коронавирусната криза може да доведе до реорганизация на световните вериги, поне в някои сектори. Опитите на няколко държави да върнат някои от своите фабрики, разпръснати по света, на родна почва, могат да генерират значителни промени в търговските потоци и в цените на крайните стоки и услуги“.

Икономистите на германската банка са по-малко песимистични от тези на Allianz. Въпреки че в краткосрочен план това преместване на производствените пунктове може да се окаже „дразнещо“ за икономиката, в средносрочен план те могат да създадат ново глобално равновесие, което подобрява пазарите на труда в някои развити страни.

„Корнавирусната криза ни даде добър урок. Ефективните пазари са силно уязвими от непредвидени събития. След тази криза основните производствени линии, вероятно не само в медицинския сектор, могат да бъдат репатрирани или поне преместени близо до националните граници на развитите икономики“, казват икономистите от Deutsche Bank.

Достигането на балансирана или междинна точка между днешните глобални вериги (разпространени в целия свят) и пълното репатриране на производствените линии ще бъде от ключово значение. Подобна промяна в производствените линии би намалила и потенциалните икономически последици от световните търговски спорове и вероятно ще сведе до минимум глобалния отпечатък на CO2.

Източник: eleconomista.es

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ