Фед се готви за вдигане на лихвата въпреки призивите на Тръмп

Фед се готви за вдигане на лихвата въпреки призивите на Тръмп

Фед се готви за вдигане на лихвата въпреки призивите на Тръмп

Федералният резерв на САЩ вероятно ще вдигне основната си лихва на последното си заседание по паричната политика, което започва днес. Има обаче сигнали, че темпът на повишение може да се забави през 2019 година, предаде Франс прес.

Икономистите очакват комитета по паричната политика да вдигне отново лихвите с 25 базисни пункта и те да бъдат в границите на 2,25 процента до 2,50 процента в края на двудневното си заседание в сряда.

Това ще бъде четвъртото повишение тази година и деветото от края на 2015 година, когато централната банка изостави политиката на нулева лихва, която продължи седем години.

Има много големи шансове лихвите да се повишат в сряда. Икономиката върви добре, инфлацията е в рамките на целевата, пазарът на труда е много динамичен, прогнозира Райън Суит от Moody's Analytics. Годишният темп на растежа е 3,5 процента през третото тримесечие.

По данни на Блумбърг финансистите са сигурни на 77,3%, че Фед ще повиши още цената на кредитирането, но тази цифра е по-ниска спрямо предишните решения по паричната политика.

От октомври обаче пазарите са обхванати от съмнения за състоянието на икономиката и паричната стратегия на банката.

Забавящият се растеж, търговската война, сдържаната инфлация и все по-плашещата геополитическа сцена означават, че централната банка може да даде сигнал, че планира да забави или дори спре за известно време затягането на паричната си политика и да премине към изчакване докато икономическата картина се изясни по-добре.

Напоследък икономистите започнаха да понижават прогнозите си за броя на повишенията на лихвите, които очакват догодина, до едно или две спрямо четири преди.

Представителите на Фед през септември прогнозираха три повишения, но броят може да бъде преразгледан при новите прогнози в сряда.

Икономистите отбелязват, че Фед съзнава заплахата от забавянето на растежа на Китай и Европа, хаотичното излизане на Великобритания от ЕС, политическите вълнения във Франция и италианските проблеми с бюджета.

В САЩ растежът на заетостта остава силен тази година, но инфлацията се установи на целевото равнище от 2 процента въпреки опасенията, че силната икономика може да ускори растежа на цените.

Като към това се прибавят затихващият ефект от намаляването на данъците и правителствените разходи, както и очакването, че растежът на икономиката на САЩ ще се забави, бъдещето може да изглежда доста несигурно.

Споделям мнението, че нещата не са толкова стабилни, колкото изглеждаха преди няколко месеца, но не знаем нищо определено, каза пред АФП бившият заместник-председател на Фед Алис Ривлин.

Промяната на очакванията позволява на Фед да направи пауза без да предизвиква сътресения на финансовите пазари с изненадващи решения.

От месеци, Доналд Тръмп критикува свързаните с паричната политика намерения на Фед, скъсвайки с традицията на уважение към независимостта на централната банка.

По-високите лихвени проценти оскъпяват всички потребителски кредити и кредитите за недвижимите имоти, и са много непопулярна мярка. Тези увеличения обаче най-вече подсилват долара, което осуетява целите на администрацията на Тръмп за намаляване на търговския дефицит, правейки вноса по-евтин, а американските стоки за износ - по-скъпи.

"Невероятно е, че при много силен долар и почти никаква инфлация, светът, който експлодира около нас, Париж, който гори, и Китай, който върви надолу, Фед може да мисли единствено за ново покачване на лихвите", написа Тръмп в Туитър.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ