Инвестициите в дигитални системи за управление на сгради се изплащат бързо

Инвестициите в дигитални системи за управление на сгради се изплащат бързо

Инвестициите в дигитални системи за управление на сгради се изплащат бързо

Предоставяме персонализирани решения за промишлени, административни и офис сгради, хотели, болници и училища, посочва Радослав Кошков, регионален мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Македония и Косово

- Господин Кошков, направихме това интервю в една много по-различна от настоящата среда. Какви са тенденциите в момента и успяхте ли бързо да реагирате на промените?

- В настоящата трудна за всички ни ситуация дигитализацията и устойчивото използване на ресурсите са от още по-съществено значение. Удовлетворени сме, че чрез високотехнологичните решения, които предлагаме, автоматизацията и възможността за дистанционен достъп до всички необходими ресурси и системи, нашите клиенти, партньори, а и ние самите успяхме и продължаваме много бързо да се адаптираме към динамично променящата се социална и икономическа среда в момента. Отговорите на въпросите Ви всъщност са още по-актуални днес, когато възникналата ситуация показва, че повече от всякога имаме нужда от свързаност - онлайн и дистанционно, IoT и умни технологични решения. Позитивно погледнато сегашната ситуация, ще ускори трансформацията към по дигитална реалност и технологии.

– Как технологичната трансформация променя навиците ни?

– Допреди десетина години смарт телефоните бяха само телефони, а днес имаме изцяло различно устройство, в което телефонът е само малка част. Чрез смарт устройството започваме все повече да управляваме нещата около нас. Когато разберат за тези функции и предимства, хората искат да управляват оттам всичко. Така ставаме активни участници в трансформацията и искаме още и още. Искам да пазарувам от интернет, да управлявам дома си от интернет, искам да чета, да гледам телевизия и филми по интернет с телефон, таблет, телевизор. Компаниите, които довчера са произвеждали даден продукт, днес искат той да е свързан и да бъде част от свързаните устройства по света. Затова всички модерни фирми работят в тази насока. Искат утре техните устройства да са свързани, да бъдат част от голямото цяло. Така че дигиталната трансформация променя хората, променя и фирмите, като всички искат да станат все по-дигитални и активно да участват в тази трансформация. Както вече споменах, сегашната ситуация още повече ще ускори този процес, особено по отношение на приемането му от хората.

– Какво прави Schneider Electric за модернизацията на градовете?

– Мога да говоря най-вече за сградите, защото там прекарваме голяма част от живота си. Schneider Electric предоставя дигитални системи за управление, като се започне от централите, където се създава енергията, през трансформацията и транспортирането є до всички видове сгради. Предоставяме персонализирани решения за промишлени сгради, офис сгради, хотели, административни сгради, болници, училища. В жилищното строителство предлагаме решения за т.нар. умен дом. Имаме още един сегмент, който се развива все повече – това са центровете на данни, поради увеличеното използване на облачни услуги, дигитализация и съхранение на данни. Има големи центрове за данни, които са част от „облак“ и предлагат облачни услуги. Има градски или регионални центрове, предназначени за банки или административни институции, които сами да поддържат тази информация. Има и малки центрове за фирми, които самостоятелно управляват и съхраняват данните. Ние обхващаме всички тези типове сгради и предлагаме решения за всички тях. Тези решения не представляват само умното управление на технологиите и процесите, свързани под обща платформа. Те ни дават възможност да събираме данни от различните устройства, а когато всичките ни продукти рано или късно бъдат свързани в система – и да събираме данни, да ги анализираме и съответно да дадем препоръки за оптимизация. На второ място, те предлагат превантивната поддръжка, особено в индустрията, т.е. предварително системата известява, че може нещо да се случи. Например повишава се температурата в дадена машина или електротабло, което е извън зададените стандартни норми. Тогава операторът трябва да провери какъв е процесът – може да го направи отдалечено или на място в зависимост от настройките. Всичко това означава ново качество на живот и работа: повишаване не само на енергийната ефективност, а на ефективността изобщо, оптимизация на процесите, превенция на аварии и не на последно място – нов тип комфорт, който освен всичко е и психологически. Естествено, тези системи трябва да отговарят на съответните стандарти за киберсигурност, което с гордост можем да кажем, че при нас е факт.

– По ваша експертна оценка какъв е делът на новото строителство, в което е интегриран интернет на нещата (IoT), и какви са критериите, по които определяме една сграда като интелигентна?

– За съжаление, в България все още не разполагаме с такива данни. У нас нямаме и разработени критерии за интелигентни сгради. Моята прогноза е, че умните решения за различни видове сгради ще навлизат все по-ускорено, особено след ситуацията в момента.

– Каква е тенденцията при изграждането и оборудването на бизнес сгради? Кои са новите условия, при които мениджърите и служителите работят в тях?

– Все още качеството на офис сградите (и изобщо на сградите) се свързва повече с архитектурния облик и с базисни неща като изолация, мазилка, осветление и т.н. Има примери за страхотни сгради, в които хората страдат от средата, в която работят. Не им е комфортно, студено им е, не им е приятна светлината, асансьорът се качва бавно. Важно е да се внедряват дигиталните решения за управление на сградите още на ниво строителство и да се мисли за ефективност, продуктивност и комфорт на работещите като значима част от предимствата на сградата.

– В сравнение с развитите индустриални държави у нас до каква степен се внедряват най-новите и високоефективни решения?

– Примерът, който ще дам, е от нашата практика. Заводът на Schneider Electric в индустриалната зона на Пловдив произвежда прекъсвачи. Там сме заложили вътрешнофирмени критерии и одит, който след осъществяване на нужните подобрения и инвестиции определя дали предприятието е умно, или не. Нашият завод вече е вътрешно сертифициран именно като такъв. Експертите, които го посетиха, го сравняват със заводи по целия свят и казват, че е сред най-модерните. И то не само като технологии, а и като използване на технологии от хората, които работят там. По отношение на цените на такива решения е трудно да сме конкретни. Schneider Electric консултира своите клиенти, за да им предложи персонализирано решение. По-важното обаче е, че в промишлеността инвестицията в дигитална система за управление се изплаща за по-малко от две години.

– За почти 20 години кариера в технологична компания какво със сигурност може да кажете за иновативния дух на нас, българите?

– Като народ имаме заложби. С просто око се вижда бурният растеж на информационните технологии, а това показва, че сме модерно развиваща се нация. Като познаваемост и използване на технологии определено не изоставаме. Когато се появи нова технология, българинът е сред първите, които искат да я опитат. Що се отнася до моя професионален път, за мен е важно да се развивам и затова вярвам в Schneider Electric, защото е компания, която се променя. Променя се начинът, по който общуваме с клиентите, ценен е персоналният подход, променят се технологиите, продуктите. Все повече предлагаме софтуерни продукти. Това винаги ми е харесвало. Компанията ни не само следва, но и се стреми да задава тенденции.

Венцислав Савов, редактор в сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ