„Инвеститор в обществото” и „Инвеститор в знанието“ - най-оспорваните категории в Наградите за отговорен бизнес тази година

„Инвеститор в обществото” и „Инвеститор в знанието“ - най-оспорваните категории в Наградите за отговорен бизнес тази година

„Инвеститор в обществото” и „Инвеститор в знанието“ - най-оспорваните категории в Наградите за отговорен бизнес тази година

111 корпоративни проекта с кауза, осъществени през 2018 г. от рекордните 73 компании от всички сектори, влизат в надпревара в Годишните награди за отговорен бизнес 2018 на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ).

Най-оспорвани и в това 16-о поредно издание на състезанието са категориите „Инвеститор в обществото” и „Инвеститор в знанието“.

Годишните награди за отговорен бизнес са инициатива на БФБЛ, която има за цел да насърчи ангажимента на компаниите да инвестират целенасочено, ефективно и дългосрочно в инициативи за социална промяна, както и да ги популяризира сред обществеността с помощта на медиите. Конкурсът отличава добрите практики и съществения принос на частния сектор към опазването на природата, развитието на човешкия капитал, подкрепата за образованието, местните общности и цялото общество. Участниците в конкурса получават заслужено признание за своите успешни кампании в полза на социални каузи, възможност да споделят помежду си идеи и опит в областта на корпоративната отговорност и устойчивост, и шанса да вдъхновят и много други представители на бизнеса да инвестират в решаването на обществени проблеми.

Тази година в шестте категории на конкурса се включиха 73 компании – рекорд в историята на състезанието, които номинираха общо 111 проекта. Най-многобройни са кандидатурите за титлата „Инвеститор в обществото” – 29 и „Инвеститор в знанието” – 28 проекта, като в образователната категория се наблюдава ръст на номинациите с 40% в сравнение с предходната година. Общо 18, или близо 30% повече тази година са проектите в „Инвеститор в околната среда” – категорията, в която финалистите получават и номинация за престижните Европейски бизнес награди за околна среда, на които БФБЛ е координатор в България. Традиционно силен в последните години е и интересът към категорията „Маркетинг, свързан с кауза, привлякла 15 проекта. Тринайсет са кандидатурите за титлата „Инвеститор в човешкия капитал и условията на труд”, а осем компании се съревновават за „Най-добра социална политика на малко и средно предприятие”. Резюмета на всички номинации ще намерите тук.

Компаниите, номинирани за Годишните награди за отговорен бизнес 2018, са: А1 България; АЕЦ „Козлодуй“; Айдиа адвъртайзинг; Алианц България; Американски университет в България; Астелас Фарма; БГАсист; Бер-Хелла Термоконтрол; Билла България; Брейктайм; Виваком; ВиЕмУъер; Дарик Радио; Дънди Прешъс Металс Крумовград; Дънди Прешъс Металс Челопеч; Еврофутбол; Ей И Ес Гълъбово; Ейвън Козметикс България; Екопак България; Експириън България; ЕПАМ Системс България; Загорка; Застрахователна компания „България Иншурънс“; Идеал Стандарт – Видима; Издателство „Атласи“; ИнтерКонтинентал София; Каолин; Каргил България; Кауфланд България; Кока-Кола България; Корпорация „Развитие“; Куестърс България; ЛИДЛ България; Мелексис България; Монделийз България; Мусала Софт; Нестле България; Нова Броудкастинг Груп; Новотел София; Обединена българска банка; Паралакс Лайф Сайънсис; Пейсейф България; Пейсера България; Пирин Текс; Престиж-96; Примо Плюс; Първа инвестиционна банка; Райфайзенбанк; Ремикс Глобъл; Си Ем Ес София; Софийска вода; Теленор България; ТЕЛЪС Интернешънъл Eвропа; ТЕСИ; ТехноЛогика; ТИТАН Златна Панега Цимент; Търговска верига „Фантастико“; УниКредит Булбанк; Филип Морис България; Финансова група „Карол“; ХайпърСайънс; Хюлет Пакард Ентърпрайз; ЧЕЗ Електро България; ЧЕЗ Разпределение България; Шел България; BLD; BTL Industries; L'Oreal България; PwC България; SAP; SoftUni; Special Events Group; STL Oil and Gas Services

Победителите се определят от журито на Наградите, което се състои от 16 уважавани професионалисти от бизнеса, правителствения и неправителствения сектор, академичните среди и медиите, а разнообразната им експертиза е гаранция за обективност на оценките. Председател за поредна година е кметът на София Йорданка Фандъкова, а членове са Бисер Петков, министър на труда и социалната политика; Бойко Таков, директор на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия; Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България; Веселина Кавръкова, програмен ръководител на WWF България; Десислава Тальокова, изпълнителен директор на фондация „Америка за България”; Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ за България; Елица Баракова, директор на фондация BCause; Ема Хопкинс, посланик на Великобритания в България; Красимир Вълчев, министър на образованието и науката; Красимира Величкова, изпълнителен директор на Български дарителски форум; Максим Майер, главен редактор на сп. „Мениджър”; Нено Димов, министър на околната среда и водите; Радосвет Радев, председател на Българската стопанска камара; Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата; и Юлиан Ревалски, председател на БАН.

Критериите за оценка са конкретна полза за обществото, работа в партньорство с други организации, ангажираност на служителите в осъществяването на проекта, продължителност и последователност на инициативата, новаторство и обществено признание.

Една от всички номинации ще получи специалната награда Engage за ангажираност на служителите към отговорен проект на компанията или цялостната й социална политика. Носителят на този приз се определя от Британското посолство в София.

Всички победители и класираните на второ и трето място  ще станат известни по време на тържествена церемония по награждаването на 26 февруари 2019 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ