Износът на страните от ЦИЕ расте, от Западна Европа спада

Износът на страните от ЦИЕ расте, от Западна Европа спада

Износът на страните от ЦИЕ расте, от Западна Европа спада

Увеличение на дяловете на икономиките на страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) на глобалния пазар отчитат експертите на Кофас - една от водещите компании в сферата на кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика.

През 2021 г. делът на страните от ЦИЕ в световния износ на стоки се увеличава общо с 3,1 процента, а на държавите от Западна Европа бележи спад от 7,6 процента. Данните бяха представени по време на регионален уебинар на Кофас за състоянието на икономиките на страните от ЦИЕ

Полша, Чехия и Словакия са първенците по износ, а при страните със спад вниманието е насочено най-вече към най-голямата европейска икономика - Германия, която регистрира близо 7% понижение на експорта.

Външното търсене е ключово за икономиките на държавите от ЦИЕ, отбелязват още експертите на Кофас. Износът на стоки в страните от региона остава висок, като в края на 2021 г. водещи са Румъния, Полша и Литва. По този показател България бележи спад през изминалата година. Делът на потреблението на домакинствата и износа спрямо номиналния брутен вътрешен продукт в страната е съответно 60 процента за потреблението и 50 процента за износа. За сравнение, по същия показател за Словакия експертите отчитат 90 процента дял на износа срещу близо 60 процента на потреблението на домакинствата. С това страната е първенец в региона, следвана от Унгария и Словения с почти 80 процента при износа и близо 50 процента за потреблението на домакинствата.

Недостигът на компоненти за производство е основен проблем за промишлеността в региона и през последното тримесечие на 2021 г. като най-много страда секторът на електрониката, където са засегнати 90% от компаниите,  следван от автомобилната индустрия - 88 процента, и машиностроенето - 81 процента. За същите затруднения алармират компании от почти всички останали сектори - мебелното производство, метали, хартия и опаковки, текстил и дори стъклото.

След икономическите турбуленции, предизвикани от глобалната пандемична криза и нарушенията във веригата за доставки в световен мащаб, експертите от Кофас очакват стабилизиране на ситуацията и намаляване на нарушенията във веригите за доставка през втората половина на 2022 г. Тяхната главна прогноза е за  плавно възстановяване.

"Прогнозите ни са, че след леко икономическо забавяне в началото на годината, през втората половина на 2022 г. можем да очакваме подобряване на показателите не само на страните от ЦИЕ, но и в световен мащаб. Очакваме ръст в брутния вътрешен продукт на Индия с цели 8 процента, Испания с 6,7 процента, на Китай с 6,1 процента, Италия и Великобритания с около 5 процента. Това е добър знак за глобалната икономика. Следим ситуацията, която до голяма степен все още зависи от развитието на глобалната пандемична криза. Тази година обаче гледаме с надежда към стойностите на показателите, които следим", заяви Шиелевич.

Кофас е компания със 75-годишен опит, която работи в сферата на кредитното застраховане, управлението на риска и глобалната икономика. Има 50 000 клиенти. Към 2020 г. в Кофас работят около 4450 души в 100 страни и е регистриран оборот от 1,45 милиарда евро, се припомня в съобщението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ