Може ли епидемията с коронавируса да навреди на световната икономика?

Може ли епидемията с коронавируса да навреди на световната икономика?

Може ли епидемията с коронавируса да навреди на световната икономика?

Китай продължава да се бори с епидемията от коронавирус, който зарази повече от 2000 души и  доведе до смъртта на над 50, пише Би Би Си.

Световната здравна организация за момента се въздържа да обяви световна извънредна ситуация заради заразата, но някои анализатори смятат, че икономическите последици от епидемията няма да закъснеят и че скоро те ще станат видими. Въпросът е, колко тежки и обширни могат да бъдат те?

Заразата е все още в ранната си фаза и икономистите са предпазливи в прогнозирането на нейния ефект, но ние може да си извлечем добра представа за потенциалните щети, която тя може да нанесе, като се обърнем към епидемията с коронавируса на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) от периода 2002-2003 г., която също започна от Китай.

Именно в Поднебесната империя щетите от разпространението на заразата вече са на показ. Ограниченията за пътуването в части на страната по време на празненствата за лунната Нова година със сигурност ще се отразят върху туристическия бизнес.

Транспортен хъб

 Потребителските разходи за подаръци и развлечения също ще бъдат засегнати. Мнозина ще предпочетат да си останат вкъщи и да взимат участие в публични мероприятия или пък да ходя на заведения.

Икономическото въздействие на заразата се подсилва от факта, че Ухан, градът, от който се смята, че тя започва разпространението си, е важен транспортен хъб в Китай.

Ограниченията за пътуването са проблем и за много бизнеси, които зависят от предвижването на стоки или хора. Тези мерки ще засегнат и индустриалните вериги за доставки, което най-вероятно ще доведе до отмяна на някой доставки и до увеличаване на цената на други.

Темпо на възстановяване

Освен това, не трябва да забравяме и за преките финансови разходи за лечението на пациентите, които ще бъдат поети от здравните застрахователи (както държавните, така и частните).

Икономическите щети извън Китай ще зависят от нивото на разпространение на вируса. Ако бъдат открити огнища на заразата на другите места по света, то може да се очакват същите ефекти като в Китай, но в много по-малък мащаб.

Нивото на икономическо въздействие ще зависи до голяма степен от това колко лесно се предава вируса и каква е смъртността сред заразените. Окуражаващ е факта, че до момента смъртността е сравнително ниска и много от заразените вече са се възстановили напълно.

В подобна ситуация много често икономическите проблеми намират своето отражение първо на финансовите пазари, на които търговците разкриват вижданията си за стоките и услугите, които могат да бъдат засегнати от епидемията.

Вероятност за намиране на ваксина

В този конкретен случаи се наблюдава негативна тенденция за фондовите пазари, особено на тези в Китай, но дори и там ефектът не е голям. В момента континенталният бенчмарк Shanghai Composite е на по-високо ниво, отколкото преди шест месеца.

Освен това, има фирми, които дори биха могли да извлекат ползи от епидемията, като в това число влизат фармацевтичните компании и тези за медицински услуги. Освен прякото им участие в непосредствената борба срещу епидемията, в дългосрочен план пред тях се открива възможността за разработване на ваксина срещу вируса.

Главният научен директор в Johnson & Johnson Пол Стофелс заяви пред Би Би Си, че неговият екип вече е свършил „базовата работа“ по ваксината и че смята, че тя може да бъде готова в рамките на година.

На пазарите се наблюдава и рязък ръст на търсенето на предпазни маски и ръкавици. Акциите на китайските компании, които се занимават с производството на тези артикули, поскъпнаха рязко през последните дни.

Бързо възстановяване?

Както вече споменахме, най-добра представа за икономическите последици от настоящата зараза може да ни даде епидемията с ТОРС в периода 2002-2003 г.

Според една оценка, щетите за световните икономика ще бъдат в размер на 40 млрд. долара.

Според Дженифър МаКеон от Capital Economics глобалният икономически растеж е бил с цял процентен пункт по-нисък през второто тримесечие на 2003 г. заради ТОРС. Това е доста сериозна стойност, но в крайна сметка тези загуби бяха наваксани доста бързо в следващите месеци на годината.

По нейните думи ефектът от епидемията трудно може да бъде измерен с точност, тъй като по това време световният икономически растеж е бил повлиян от множество други фактори.

„Трудно е да се откроят трайни щети за глобалният Брутен вътрешен продукт от епидемията с ТОРС, която бе необичайно тежка и широко разпространена“, казва МаКеон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ