Издигането на технологични "стени" между САЩ и Китай крие тежки последствия

Издигането на технологични стени между САЩ и Китай крие тежки последствия

Издигането на технологични "стени" между САЩ и Китай крие тежки последствия

Технологичното разграничаване между САЩ и Китай, а потенциално и на Европа, би довело до свиване на световния брутен вътрешен продукт с процент, значително по-голям от този, който бе отчетен в резултат на търговската война между Вашингтон и Пекин. Това заяви пред Блумбърг Ти Ви Хелге Бергер, ръководителят на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в Китай.

„Светът е днес изключително взаимосвързано място. Ако спрете обмяната на знания между на границите или в рамките на самите държави, то в крайна сметка ще платите цена, която може да се окаже доста висока“, коментира Берге в интервю за телевизията

Според изчисленията на МВФ подобна технологична фрагментация може да доведе до загуба на 5% от брутния вътрешен продукт на много страни, което е около 10 пъти повече от щетите, нанесени от търговската война между САЩ и Китай.

Предупреждението идва, след като по-рано този месец администрацията на американски президент Джо Байдън добави седем китайски компании, работещи в областта на суперкомтютрите, към икономическия си черен списък. Действието е продължение на политиката на бившия президент Доналд Тръмп, който ограничи износа на американски технологии за компании в Китай, включително Huawei.

Екипът на Байдън все още анализира политиките за Китай, наследени от Тръмп, като до момента сигналите са, че няма да има сериозни промени в подхода на Вашингтон към Пекин.

„Напрежението около отношенията между САЩ и Китай е един от рисковите фактори, които разглеждаме внимателно. Той е постоянно пасение“, каза Бергер.

Той оцени глобалното въздействие на размяната на мита върху вноса между двете страни на около 0,4% от световния брутен вътрешен продукт.

„Нещата ще станат много по-трудни, ако позволим технологично отделяне между САЩ и Китай, както и между други страни, включително тези в Европа. За това е важно тези две големи и много важни икономики да намерят начин да работят заедно“, добави Бергер.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ