Ожесточената конкуренция на пазара за редки метали ще доведе до „състезание до дъното"

Ожесточената конкуренция на пазара за редки метали ще доведе до „състезание до дъното

Ожесточената конкуренция на пазара за редки метали ще доведе до „състезание до дъното"

Цените на редкоземни метали в Китай спадат на фона на ожесточена конкуренция и слаб темп на оползотворяване, които в крайна сметка ще доведат до „състезание до дъното“. Това заяви днес инистърът на промишлеността и информационните технологии на Китай Сяо Яцин, цитиран от Ройтерс.

„Нашите редкоземни минерали не се продават на „рядка“ цена, а на „земна“ цена, зарад конкурентното наддаване, което води до пилеене на ценния ресурс“, коментира Сяо по време на пресконференция.

Редкоземните метали са група от 17 минерала, които са от ключово значение както за сектора на потребителската електроника, така и за военната и автомобилната индустрия.

Заплахите от страна на Китай – най-големият производител на редкоземни метали в света, за ограничаване на износа към САЩ, принудиха Вашингтон да потърси алтернативни източни на доставки.

Китайският износ на редки метали достигна най-ниското си ниво от 5 години през 2020 г. на фона на понижението на търсенето в чужбина заради пандемията. Нарастващото предлагане на местния пазар също оказа влияние върху износа.

Китайското министерство на промишлеността и информационните технологии предложи през януари да затегне регулацията на индустриалната верига на доставки на редкоземни метали.

„Правителството трябва да играе роля в поддържането на пазарния ред, да разхлаби мерките, които могат да бъдат разхлабени, и да контролира онова, което трябва да подлежи на контрол“, коментира Сяо.

По думите на министъра някои производители добиват прекомерно големи количества редки метали, което предизвика екологични проблеми и води до ниски нива на оползотворяване на ресурсите.

Същевременно с това в индустрията липсват продукти от редки метали за високи технологии, което е в разрез с политиката за технологични иновации н напредък.

„В това отношение трябва да вземем пример от японските предприятия, тъй като много от тях имат богат опит в работата с продуктите, които се произвеждат с редкоземни метали“, отбелязва министърът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ