Пластмасовият боклук в океаните ще нарасне 3 пъти до 10 години

Пластмасовият боклук в океаните ще нарасне 3 пъти до 10 години

Пластмасовият боклук в океаните ще нарасне 3 пъти до 10 години

През близките 10 години количеството пластмаса в моретата и океаните може да нарасне тройно, ако не се вземат решителни мерки, предупреждава доклад на организацията Foresight за британското правителство.

Пластмасовият боклук е само една от заплахите за световния океан заедно с повишаването на морското равнище и температурата на водата и замърсяването на околната среда, отбелязва Би Би Си.

Докладът „Бъдещето на световния океан“, написан по поръчка на британското правителство, разглежда възможностите за получаването на печалба от „океанската икономика“. Според прогнозите, доходите от нея могат да нараснат двойно - до 2 трилиона британски лири, към 2030 г.

Авторите на доклада смятат, че човечеството трябва да се задълбочи в опознаването на океаните и че мисията до „планетата Океан“ е важна точно колкото мисиите до Луната и Марс.

Експертите на Foresight подготвят докладите си и правят краткосрочни или средносрочни прогнози, за да осигурят повече информация на министрите в различни сфери. С доклада за океаните, предназначен за 4 министерства, експертите препоръчват политики за използване и охрана на океаните.

Експертите казват, че морските ветрогенератори, петролните платформи и обектите за добив на различни суровини ще се появят в слабо изучени райони на световния океан и затова е необходимо учените да стигнат там първи, преди бизнесмените, или в най-лошия случай заедно с тях, за да осигурят необходимия контрол върху дейността им.

Документът подчертава многобройните заплахи за морските води, включително от пестицидите и промишлените токсини, отпадъците от фермите и фармацевтичните производства.

Ако правителствата намерят начин да спасят биологичното разнообразие на океана, ще получат многобройни ползи, нови ресурси и дори лекарство срещу рак.  Най-динамично развиващите се отрасли на „океанската икономика“ могат да станат използването на енергията от морския вятър, добивите на различни аквакултури, преработката на риба. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ