Повторение на Голямата депресия в САЩ? Само ако не се предприемат адекватни мерки срещу вируса

Повторение на Голямата депресия в САЩ? Само ако не се предприемат адекватни мерки срещу вируса

Повторение на Голямата депресия в САЩ? Само ако не се предприемат адекватни мерки срещу вируса

Рецесията на Американската икономика вече е почти сигурен факт. От Ройтерс обаче задават въпроса: „Може ли нещата да са дори по-лоши от това?"

Голямата депресия, чието начало поставя краха на Нюйоркската фондова борса от 24 октомври 1929 г., който остава в историята с името „Черния петък“, е един от най-тежките периоди за американската икономика. Той продължава до 1933 г., когато след серия от федерални програми на президента Франклин Д. Рузвелт, станала известна с наименованието „Новата сделка“, икономиката на САЩ успява да се стабилизира. Преди да се стигне дотук безработицата в страната достига около 25%, а икономическата активност се срива до рекордно ниско равнище, което може да бъде сравнено само с това, характерно за двете световни войни.

Голямата депресия напълно прекроява Съединените щати.  Моделите на миграция вътре в страна се променят, раждат се нови музикални и литературни жанрове. Едно цяло поколение е белязано от недоимък и глад. Само няколко години по-късно част от децата, преживели Голямата депресия, ще се окажат на бреговете на Нормандия, изправени срещу Нацистка Германия. .

Непредсказуемият и безпрецедентен път на развитие на коронавируса накара много анализатори търсят паралели между него и Голямата депресия, особено по отношение на очакваният ръст на безработицата и свиването на брутния вътрешен продукт.

За да има смисъл това сравнение обаче данните, които ще бъдат публикувани през идните седмици – милиони останали без работа, двуцифрен спад на БВП, крах на промишлената активност, трябва да бъдат както колосални, така и поддържани с години, а не просто месеци.

„Няма конкретна дефиниция за „депресия“, но тя лесно може да бъде различена от рецесията по своята продължителност и задълбоченост“, коментира Бернард Баумол от Economic Outlook Group.

По време на Голямата депресия в САЩ например са били изгубени 20% от работните места за период за три години, четири пъти повече от дела на работните места, изгубени по време на световната финансова криза. Финансовите провизии в страната се свиват с една трета в рамките на четири години. Според някои анализатори световният БВП се свива с 15% в периода 1929 – 1993 г., като за сравнение финансовата криза от 2007-2008 г. води до спад с по-малко 1% на световната икономика.

Изводите, на които трябва да ни научи Голямата депресия, са че правителствените харчове помагат. През седмицата бяха публикувани данни за рекорден ръст на безработицата в САЩ, но заедно с тях бе обявен и рекорден пакет от фискални стимули, включващ директни плащания за милиони американски граждани, както и за големи и малки компании.

Тези мерки за стабилизиране на икономиката са се доказали като изключително ефективни в миналото.

 Централните банки също играят ключова роля. Грешките на Федералният резерв на САЩ по време на Голямата депресия допринасят за нейната продължителност и сериозност.

Днес обаче, както и през 2007 и 2008 г., Фед и другите централни банки заляха икономиките с пари и нови програми, които да ограничат риска от фалити и устойчива безработица.  

Следващата най-важна стъпка за САЩ, според голям брой икономисти и политици, е промяната в здравната политика. Според тези експерти бавната реакция на Белия дом може да влоши значително кризата с коронавируса в САЩ.

Желанието на президента Доналд Тръмп да „отвори“ икономиката възможно най-бързо носи големи рискове. Преждевременното премахване на ограничителните мерки за хората и бизнеса може да доведе до втора вълна на заразата, сочи проучване на развитието на ситуацията с коронавируса в Китай, публикувано в  Lancet Public Health Journal

Колкото тежки и продължителни са здравните щети, нанесени от епидемията, толкова по-големи ще са и щетите върху икономиката.

„Първата задача е да бъде поставено под контрол разпространението на вируса. Икономическата активност ще бъде възстановена след това“, заяви по-рано тази седмица председателят на Фед Джером Пауъл.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ