Шефът на JP Morgan очаква икономически бум в следващите две години

Шефът на JP Morgan очаква икономически бум в следващите две години

Шефът на JP Morgan очаква икономически бум в следващите две години

Джейми Даймън е оптимист за представянето на икономиката на САЩ през следващите няколко години. Дългогодишният главен изпълнителен директор и председател на JPMorgan Chase прогнозира силен растеж на глобалната икономика на фона на мащабните разходи на американското правителството, предава Си Ен Би Си.

„Нямам съмнения, че на фона на големите спестявания, новите стимули, огромните правителствени разходи, програмите за количествено облекчаване (QE), потенциалният нов инфраструктурен план, успешната ваксинационна програма и еуфорията около края на пандемията, икономиката на САЩ ще отбележи истински бум. Този бум лесно може да продължи до 2023 г., тъй като разходите могат да бъдат удължени дотогава“, пише Даймън в годишното си писмо до акционерите.

Даймън, който управлява JPMorgan по време на финансовата криза от 2008 г. и изигра ключова роля за превръщането на компанията в най-голямата американска банка по активи, посочи, че размерът на държавните разходи по време на пандемията далеч надхвърля този на средствата, похарчени при предходната криза. Според него няма да осъзнаем дългосрочния ефект от този бум скоро, тъй като ще бъде нужно много  време, за да се оцени качеството на държавните разходи, включително на предложения от президента Байдън инфраструктурен план за 2 тлрн. долара.

„Харчете разумно, тъй като това ще създаде повече икономически възможности за всички“, каза той.

В писмото до акционерите Даймън засегна редица теми, включително заплахата, която представлява финтех за американските банки, както и представянето на големите технологични компании на борсата.

Според Даймън оценките на фондовите пазари са „доста високи“, но един многогодишен икономически бум би оправдал настоящите им нива, тъй като пазарите взимат предвид икономическия растеж и спестяванията, които се очаква да бъдат инжектирани в акциите.

Макар че е оптимист за непосредственото бъдеще на икономиката, Даймън отбелязва, че пред САщ има сериозни предизвикателства.

„Изминалата година извади на преден план предизвикателствата пред американските институции и длъжностни лица, тъй като съперниците на нашата страна виждат нация, разкъсана и осакатена от политика, както и от расово неравенство и неравенство в доходите. Те виждат държава, която е неспособна да координира правителствените политики (фискална, парична, индустриална и регулаторна) по съгласуван начин за постигане на националните цели“, посочва Даймън.

„В крайна сметка страната трябва да премине отвъд нашите различия и лични интереси и да действа за доброто на всички. Добрата новина е, че всичко може да бъде поправено“, казва още той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ