Шефът на JP Morgan със светкавично извинение, след като се пошегува с Пекин

Шефът на JP Morgan със светкавично извинение, след като се пошегува с Пекин

Шефът на JP Morgan със светкавично извинение, след като се пошегува с Пекин

Шефът на американската банка JP Morgan Chase Джейми Даймън се извини за коментара си, че неговата банка ще надживее Комунистическата партия на Китай, предаде Би Би Си.

Коментарът на Даймън предизвика реакции в Китай, като редица експерти предупредиха, че те могат да застрашат амбициите на банката в страната.

„Съжалявам, не трябваше да правя този коментар“, заяви Даймън по-малко от 24 часа, след първото си изказване.

Той заяви, че просто е искал да „подчертае силата и устойчивостта“ на банката, която през август получи разрешение да стане първият изцяло изцяло чуждестранен собственик на инвестиционен посредник за търговия с ценни книжа в страната.

Изказването на шефа на JP Morgan дойде по време на конференция в Бостънския колеж, където Даймън бе сред участниците в интервюта с главни изпълнителни директори.

„Пошегувах се онзи ден, че комунистическата партия празнува своята 100-годишнина - JPMorgan също. Бих се обзаложил, че ще издържим по-дълго“, заяви той. „Не мога да кажа това в Китай. Те вероятно така или иначе слушат“, добави Даймън.

Редакторът на държавната медия „Глобал таймс“ Ху Сиджин реагира бързо на изказването. „Мисли в дългосрочен план. Аз би заложил, че Комунистическата партия на Китай ще надживее САЩ“, написа той в Twitter.

„Съжалявам за скорошния си коментар, защото никога не е правилно да се шегуваш или да очерняш, която и да е група хора, независимо дали е държава, нейно ръководство или която и да е част от обществото и културата“, каза Даймън, поднасяйки извинението си към Китай.

„Говоренето по този начин може да отнеме от конструктивния и смислен диалог в обществото, който сега е необходим повече от всякога“, добави той.

Есвар Прасад, професор в университета Корнел, каза, че бързото извинение на Даймън има за цел да смекчи щетите, които може да понесе банката.

„Извинението на Даймън показва степента на уважение, която чуждестранните фирми трябва да проявят към китайското правителство, за да запазят достъпа си до пазарите на страната“, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ