Слаба Германия влоши прогнозата за растеж на Еврозоната

Слаба Германия влоши прогнозата за растеж на Еврозоната

Слаба Германия влоши прогнозата за растеж на Еврозоната

Международният валутен фонд (МВФ) преразгледа към голямо понижение прогнозата си за растежа на Еврозоната след отслабването на германския икономически двигател и очаквана стагнация в Италия, предаде Франс прес.

Очаква се брутният вътрешен продукт (БВП) на валутния съюз да нарасне само с 1,3 на сто тази година след 1,8 на сто миналата година. В януарската си прогноза фондът очакваше по-умерено отслабване на растежа през 2019 година до 1,6 на сто.

Влошаването на очакванията се дължат в много голяма степен на две големи страни в Еврозоната - Германия, чийто растеж се очаква да се забави до 0,8 на сто и Италия, където прогнозираният растеж е едва 0,1 на сто. И двете прогнози са преразгледани към понижение с 0,5 процентни пункта спрямо януарските.

Прогнозата за Франция е понижена с 0,2 процентни пункта, до 1,5 на сто въпреки отслабването на мобилизацията на "жълтите жилетки", която навреди на икономиката в края на 2018 година. В Испания БВП се очаква да нарасне по-бързо в сравнение със съседните й страни въпреки понижената с 0,1 пункта прогноза, до 2,5 на сто.

Италианският дълг е бомба със закъснител за Еврозоната, равняващ се на 130 процента от БВП на страната.

Предвид общата картина МВФ очаква "паричната политика да остане гъвкава" в Еврозоната, "докато инфлацията не покаже ясни признаци за покачване".

Европейската централна банка (ЕЦБ), която се събира утре на заседание по паричната политика, не само отложи за догодина евентуално покачване на лихвите, но и ще започне през септември нова програма за гигантски заеми за банките.

Още от 2020 година обаче МВФ очаква ускоряване на растежа в Еврозоната (1,5 на сто), включително в Германия (1,4 на сто) и Италия (0,9 на сто), докато БВП на Франция и Испания ще нарасне съответно с 1,4 и 1,9 на сто.

Брекзитът обаче остава голяма неизвестна в навечерието на важна европейска среща на върха, така че МВФ предвижда три сценария - излизане на Великобритания със споразумение, Брекзит без споразумение с увеличаване на митата или Брекзит без споразумение, допълнен от бъркотия по границите.

Институцията прогнозира задъхване на потенциала за растеж в средносрочен план и препоръчва политики за засилване на активността и увеличаване на производителността чрез инвестиции в инфраструктури, непрекъснато обучение, научна и развойна дейност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ