Световният финансов и бизнес елит бойкотира Саудитска Арабия

Световният финансов и бизнес елит бойкотира Саудитска Арабия

Световният финансов и бизнес елит бойкотира Саудитска Арабия

Световният финансов и бизнес елит бойкотира Саудитска Арабия - най-големия производител на петрол в света, заради изчезването на журналиста Джамал Хашоги. Първо инвеститорите, а след това и финансовите министри, ръководителите на Световната банка и на Международния валутен фонд, един по един започнаха да се отказват от участие в инвестиционния форум в Риад, чиято основна е да демонстрира пред света промяната в кралството.

Провалът на "Давос в пустинята", както стана популярен форумът, изглежда предизвестен, но анализаторите не бързат с прогнозите, защото Риад държи силни карти.

"Визия 2030" - така е известна амбизиоцната икономическа реформа на принц Мохамед Бин Салман. Провеждането й следи от близо Карън Йънг от Американския институт за предприятията - базирана във Вашингтон организация, проучваща възможностите за правене на бизнес по света:

„Садуитска Арабия през последните три години провежда реформа. Едно от нещата, които се промениха, е орязването на субсидиите за електричество и вода например - нещо, за което правителството плащаше през последните 17 години. Това промени начина, по който хората гледат на ролята на правителството. Освен това в публичния сектор са заети повечето саудитци, а напоследък правителството ги насърчава да се занимават с частен бизнес. Много голям проблем е младежката безработица. В същото време 1/3 от заетите в него са чужденци. Заради това се въведоха допълнителни плащания за получаване на разрешение за работа в Садуитска Арабия. Към цялата картина трябва да добавим, че се въведоха и нови данъци“.

Най-големият приход на Садуитска Арабия естествено идва от продажбата на петрол. Ето защо и кризата около Джамал Хашоги първо привлече погледите към пазара на черно злато, а след това към масовия бойкот на инвестиционния форум. В петролния пазар има колкото бизнес, толкова и политика, допълва Йънг:

„Мисля, че е възможно да има трус на петролния пазар в зависимост от това как се промени политиката на Саудитска Арабия. /…/ Мисля, че към момента по-големият проблем е сривът на борсата и ръстът на държавния дълг, който излиза от характерните за развиващите се страни стойности. Това е първият голям ефект, който се усеща в страната, заради случая с Джамал Хашоги“.

И още един детайл - дворцовите интриги в Саудитска Арабия. Именно те засега спират смелата идея 5 % от "Арамко" - петролната компания на Саудитска Арабия да бъдат пуснати за борсова търговия. Случаят "Хашоги" със сигурност отлага още  този ход, който би представлявал най-голямото първично публично предлагане в света. Сега инвеститорите не гледат към Риад, а доказателство за това е масовият бойкот на инвестиционния форум следващата седмица:

„Това показва, че доверието към страната спада все повече и че никой не иска да бъде обвързван с кралството по никакъв начин точно в този момент.“

Между другото, случаят "Хашоги" със сигурност прелива чашата на инвеститорското недоверие, но то не е от вчера, защото "корупцията" е синоним на "бизнес" в кралството, според Йънг.

Санам Вакил от "Чатъм Хаус" обвързва бизнеса с геополитическите фактори и допуска, че Съединените щати могат да заплашат Риад със санкции върху черното злато, макар и администрацията на Доналд Тръмп да иска цената да остане ниска. Тя обаче може да е под натиск заради санкциите срещу Иран, които влизат в сила от 4 ноември

„Ние все още не знаем. Инстинктът първоначално ми подсказва, че връзката между опонентите на Иран - като Саудитска Арабия, Съединените щати и Израел, ще отслабне заради случая с Джамал Хашоги. Мисля, че Саудитска Арабия все още не си дава ясна сметка от последиците от случая, особено от медийната реакция. Най-вероятно ще станем свидетели на американски санкции, а и на отказ на някои компании от инвестиции в страната“.

И все пак - държавният секретар на Съединените щати посети саудитската столица преди форума и дори по информация на американската преса, си тръгна със 100 млн. долара оттам - сума, договорена още през август заради намесата на Вашингтон в Сирия. Коментарите обвързват двата случая, а мнението на повечето анализатори е, че независимо как Съединените щати реагират на ситуацията, случаят "Хашоги" ще остави кървава следа върху инвестиционния климат на Саудитска Арабия, смята Вакил:

„Смятам, че това е нещо, което международните компании, ще вземат под внимание. Не съм убедена обаче, че бизнесът задължително ще престане да работи със Саудитска Арабия, защото тя предлага големи възможности на множество международни компании да печелят пари“.

По материали на БНР

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ