Търговската война спъва китайската икономика, БВП се е свил до 28-годишен минимум

Търговската война спъва китайската икономика, БВП се е свил до 28-годишен минимум

Търговската война спъва китайската икономика, БВП се е свил до 28-годишен минимум

Икономическият растеж на Китай за 2018 г. се е забавил до 6,6 процента, след като активността през четвъртото тримесечие на годината намаля на фона на търговската война с Вашингтон, предаде Асошиейтед прес. Това е най-бавният темп на увеличаване на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1990 година.

През 2017 г. китайската икономика нарасна с 6,9 на сто, според официалните цифри.

Оповестените днес данни показаха икономически растеж, забавен през последното тримесечие до 6,4 процента, при 6,5 процента през предишното.

В доклада на държавното статистическо управление на Китай се отбелязва, че БВП през 2018 г. е надхвърлил 90,03 трилиона юана (13,28 трилиона долара), допълва ТАСС.

Китайските лидери се опитват да насочат страната към по-бавен и по-устойчив растеж на икономиката, основаващ се на потребителското търсене вместо на търговията и инвестициите, припомня АП. Забавянето обаче се оказа по-силно от очакваното, което накара Пекин да засили държавните разходи и да нареди на банките да отпускат повече кредити, за да укрепят растежа и да се предотврати съкращаване на работни места, което би могло да има тежка политическа цена.

Китайският икономически растеж се забавя, откакто в края на 2017 г. беше затегнат контролът върху кредитирането, което доведе до овладяване на бързото покачване на дълга.

Износът е продължил да нараства през по-голямата част от 2018 година, независимо от увеличените мита върху китайски стоки, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Износът обаче се сви през декември, когато наказателните мерки започнаха да намаляват търсенето от американския пазар.

Икономическият растеж за 2018-а е най-бавният от началото на 90-те години, когато икономиката на Китай нарасна едва с 3,9 на сто след насилственото потушаване на продемократичните протести, концентрирани на пекинския площад Тянанмън.

Растежът в инвестициите, продажбите на дребно и други показатели също се е забавил.

Индексът на потребителските цени миналата година се е повишил с 2,1 на сто.

Влиянието на американските мита е било ограничено, но Китай усеща натиск от засилващата се глобална подкрепа за контрол на вноса, нестабилните финансови пазари и намаляващите инвестиционни разходи, посочва представител на статистическата служба.

Забавянето засилва натиска натиска върху правителството на президента Си Цзинпин да уреди търговския спор с Вашингтон. Конфликтът обезпокои китайските потребители, на които властите разчитат за растежа. Някои намаляват разходите си, което може да засили забавянето на икономиката.

Пекин обяви в края на миналата седмица, че главният му преговарящ по търговските въпроси, вицепремиерът Лю Хъ ще посети Вашингтон за преговори на 30-31 януари. Според бизнес организации и икономисти решението на Лю и постоянния търговски представител на САЩ Робърт Лайтхайзър да се намесят пряко означава, че предходните преговори на по-ниско равнище са постигнали напредък.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ