Великобритания с втори кризисен план за подпомагане на работниците

Великобритания с втори кризисен план за подпомагане на работниците

Великобритания с втори кризисен план за подпомагане на работниците

Британският финансов министър Риши Сунак представи нов пакет от спешни мерки за ограничаване на безработицата, който да замести изтичащата през следващи месец схема за подпомагане на служителите в неплатен отпуск, предаде Си Ен Би Си.

Новата програма предвижда предоставяне на допълнителни средства, с помощта на които, хората, работещи на съкратено работно време заради по-ниското търсене, да получат пълното си заплащане. Програмата ще започне през ноември и ще продължи шест месеца.

Служителите трябва да покриват поне една трета от нормалното си работно време, за да може остатъка от заплащането им да се поеме от държавата. Схемата ще бъде насочена предимно към малкия и средния бизнес в страната, но по-големите компании също ще могат да кандидатстват по програмата ако са регистрирани голям спад на оборота по време на кризата.

 „Не мога да спася всеки бизнес и да запазя всяко работно място, но това което можем и трябва да направи, е да се справим с реалните проблеми, пред които са изправени служителите и бизнеса в момента“, заяви Сунак пред Камарата на общините.

Досегашната схема за запазване на работните места покриваше 80% от заплатите на служителите, принудени да излязат в неплатен отпуск заради пандемията. През юли Сунак обяви, че тази програма ще бъде отменена след постепенното премахване на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса.

По-рано тази седмица британският премиер Борис Джонсън обяви вечерен час за всички кръчми, барове, ресторанти и други заведения в страната. Те трябва да затворят врати преди 22 часа вечерта. Великобритнаия отчете 6178 нови случая на COVID-19 през последното денонощие, като общият брой на заразните с вируса достигна 412 хил.

Mиналата седмица Английската централна банка даде индикации, че е готова да обмисли въвеждането на отрицателни лихви за първи път в своята история заради несигурната икономическа обстановка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ