Виена е най-добрият град за живеене

Виена е най-добрият град за живеене

Виена е най-добрият град за живеене

Виена е градът с най-добро качество на живота в света според тазгодишното проучване на американската компания „Мърсър“. Според данните европейските градове държат лъвския пай в класирането си на първите места.

Австрийската столица получава признанието заради сигурността, която предоставя на жителите си, но и заради ефективния обществен транспорт и разнообразието на инфраструктурата за култура и отдих.

Виена оглавява класацията за най-добър град за живеене за 9-а поредна година, припомня Франс прес.

Любопитна подробност е, че най-добрите градове са средно големи, а не и мегаполиси.

На следващите три места са Цюрих, Окланд и Мюнхен – баварската столица получава оценката заради инвестициите във високите технологии и популяризирането на културните институти, подчертава „Мърсър“ в представянето на класацията. Първата десетка се оформя от Ванкувър , Дюселдорф, Франкфурт, Женева, Копенхаген и Базел. В листата влизат 231 града.

В топ 10 влизат 8 европейски града - те продължават да предлагат най-доброто в света качество на живот и са предпочитани дестинация за продължително командированите чужденци, коментира „Мърсър“.

София е на незавидното 116 място.

Градовете с нововъзникващи икономики догонват лидерите в класацията благодарение на инвестициите пред последните десетилетия в инфраструктура, развлекателни центрове и строежи на жилища.

Няма промени в опашката на класацията, където твърдо стоят йеменската столица Сана, Банги (Централноафриканската република) и Багдад, подтиснати от политическата нестабилност, бедността и екстремните климатични условия.

В класацията по здравословна атмосфера в градовете води Хонолулу, а Хелзинки и Отава си делят второто място. Показателят маркира атмосферното замърсяване и управлението на отпадъците.

„Мърсър“ прави класацията по 39 критерия, включващи нивата на престъпност, управление на отпадъците, транспорт, електроснабдяване, телекомуникационни услуги, климат. Годишното проучване се използва за пресмятане на възнагражденията на чужденците, командировани на международни мисии.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ