Все повече индикатори показват - рецесията вече е тук!

Все повече индикатори показват - рецесията вече е тук!

Все повече индикатори показват - рецесията вече е тук!

Нараства броят на индикаторите, че месец март бележи началото на дълбока глобална рецесия, пише Блумбърг.

Мащабът на икономическия крах започва да става по-видим с публикуването на икономически данни от цял свят, които разкриват размера на щетите в търговията, бизнес инвестициите, потребителските разходи и пазара на труда.

Сривът на търсенето на стоки и услуги се вижда дори по световните океани. Според данни на IHS Markit през първите две седмици на март товарните кораби от САЩ са изнесли два пъти по-малко стоки отколкото през същия период на миналата година.

След като САЩ обявиха по-високи от очакваното заявления за помощи при безработица (над 10 млн. американци са останали без работа през двете седмици до 28 март), бяха публикувани и други данни, които илюстрират влиянието на COVID-19 върху световната икономика.

В Германия например, новите регистрации на коли през март (обикновено пиков месец), се сринаха с 38% в сравнение със същия месец на миналата година. Във Великобритания същият измерител паднда с 44%.

В Астралия, която успя да избегне рецесия по време на световната финансова криза, обявите за работа паднаха до най-ниското си ниво от 2009 г, въпреки че страната предприе по-строги ограничителни мерки във връзка с коронавируса едва в края на месеца.

„Цялата система – всички вериги за доставки взети заедно, бяха разтърсени значително“, казва в интервю генералният директор на Световната търговска организация (СТО) Роберто Асеведо.

„В някои аспекти ситуацията днес изглежда по- мрачна, отколкото след кризата от 2008-2009 г.“, добавя той.

Очаква се днес СТО да представи нова прогноза за състоянието на глобалната търговия. По думите на Асеведо новите прогнози ще включват значително по-големи спадове от понижението на глобалната търговия с 12,6% и свиването на световната икономика с 2%, регистрирани през 2009 г.

Очакванията на Асеведо се препокриват с тези на Международния валутен фонд и Световната банка, които също прогнозират значителен икономически спад през тази година.

От Индия до Италия, ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса доведоха до затварянето на хиляди бизнеси и прибирането на милиарди хора по техните домове в продължение на седмици, провокирайки едновременно шок както в търсенето, така и в предлагането.

Икономически срив

Компании като Airbus в Европа и FedEx в САЩ предупредиха през последните дни, че е твърде рано да се правят оценки на щетите и продължителността на икономическото забавяне, демонстрирайки ниво на несигурност, характерно за малки местни бизнеси, а не за гигантски международни корпорации.

През миналата седмица от Airbus заявиха в писмо до своите около 135 хил. служители, че рестарирането на дейността на компанията на пълен капацитет не възможно в краткосрочен план заради липсата на части и невъзможността на авиопревозвачите да приемат нови машини.

В петък от FedEx предупредиха, че „продължителен период на глобални смущения във веригата на доставки  може да се отрази негативно на бизнеса им“ и че една „продължителна глобална рецесия“, ще създаде още повече проблеми. Международните куриерски услуги допринасят за половината от приходите на компанията, за която работят 177 хил. души.

Порочен кръг

На фона на спад в инвестициите и скок на безработицата, нивото на свиване на икономиката по света ще зависи от това колко дълго правителствата ще задържат карантинните си мерки, като много държави вече обявиха, че очакват те бъдат в сила до май или юни. Базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира, че всеки месец на икономически блокаж ще води до изтриван на 2% от годишния икономически растеж.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ