A1 започва тестове на 5G мрежа у нас, вече има първа базова станция

A1 започва тестове на 5G мрежа у нас, вече има първа базова станция

A1 започва тестове на 5G мрежа у нас, вече има първа базова станция

Представете си хотелът мечта - на закътано, тихо, спокойно място на брега на морето. Толкова усамотено, че няма прокаран кабел за интернет. Хотелът не е голям, с около 10 стаи е, но гледката е невероятна, а покоят - вече рядко срещан лукс. Гостите на това чаровно убежище обаче си искат и останалите екстри - високоскоростен интернет и телевизия с високо качество.  Този хотел няма проблем да им ги осигури ако има устройство за връзка с 5G мрежа. От днес A1 България започва тестове на 5G мрежа у нас и вече има изградена първа базова станция. Тя е на покрива на НДК и оттам, ще може да захрани с високоскоростен интернет и качествена телевизия онзи малък хотел на брега на морето.  

А1 България дори демонстрира възможностите на новата мрежа по време на специално събитие в София днес, на което 16 HD канала от телевизионното портфолио на телекома бяха излъчени едновременно на голям екран. Първата 5G базова станция в България заработи, след като А1 получи тестови честоти от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за период от шест месеца за честотна лента от 3440 до 3540 MHz. Именно радиочестотата в този спектър е "трасето" с огромни възможности, по които ще върви връзката между базовите станции и клиентските устройства в 5G мрежата. Потенциалът е несравним и ако условно сегашната 4G може да се оприличи на двулентов път за пренос на данни, то новата инфраструктура, която ще се надгражда и развива благодарение на новите технологии, ще бъде като 64 магистрали с умно управление на трафика. Това например ще ни даде 100 пъти по-висока скорост на интернет и ще направи възможно масовото навлизане на концепциите за умен дом, умен, град, умен свят със свързаност на милиони устройства, които обменят данни помежду си и правят живота по-лесен, но и по-интелигентен като отношение към изпозването на ресурси, обясни   сподели Красимир Петров, директор „Конвергентна мрежа и услуги” в А1 България, по време на събитието.

"Мрежите от пето поколение ще бъдат ключът към технологиите на бъдещето – супербърз широколентов мобилен достъп, ултра надеждна комуникация с малко закъснение и масирана комуникация между машини. Вярвам, че с вложените усилия и инвестиции ще продължим успешно да тестваме различните приложения на 5G мрежата и да започнем да предлагаме решения за нашите клиенти през 2020 година.", допълни той.  За да се случи това, трябва обаче да бъдат разрешени ключови въпроси за индустрията като наличие на подходящи условия за придобиване на честотен ресурс, съобразени с развитието на пазара у нас и улеснен разрешителен режим за изграждане на мрежата, поясни Красимир Петров.

[[{"fid":"336310","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":801,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Ето така изглежда клиентското устройство, с което 5G мрежата влиза в дома или хотела на усамотения морски бряг, обясни Красимир Петров, директор „Конвергентна мрежа и услуги” в А1 България

Дотогава, през пробния шестмесечен период компанията ще има възможност да осъществява тестове на основните приложения върху 5G мрежата, както  и да изгражда базови станции. В бъдеще достъпът до 5G ще е възможен през множество клетки, които, освен върху традиционните в момента точки като сгради, магазини и т.н. ще бъдат разполагани на улични лампи и светофари, пътни знаци и билбордове.

49 държави вече са направили първи тестове на 5G мрежа, а 15 дори имат търговски старт с 5G мрежи и услуги.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ