Близо 90% от онлайн купувачите в България избират е-магазини в страната

Близо 90% от онлайн купувачите в България избират е-магазини в страната

Близо 90% от онлайн купувачите в България избират е-магазини в страната

Електронната търговия в България има забележителен ръст, но и особености. 88% от онлайн купувачите у нас купуват от магазини и платформи в страната. Около 35% - от е-магазини в Европа и др., посочи по време на втория панел на организирания днес от сп. Мениджър форум "Бъдещето на парите" Жанет Найденова, председател на Българската е-комерс асоциация. Тя говори за трудностите и ползите при въвеждането на електронните разплащания в България.

По данни, цитирани от нея, 63,7% от населението на България има достъп интернет. Около 1,200 000 души в страната са онлайн купувачи. Според експертите интернет проникването ще се разширява и се очаква то да покрие и по-възрастното население от 65+.

Стоките, продуктите и услугите, които се купуват най-много в интернет у нас, са дрехите и спортните неща, стоките за дома и играчките, самолетните билети и туристическите пакети. На стойност над 1 млн. евро са закупените билети онлайн в България през последната отчетена година. Вече много по-малко хора се редят на опашки, за да си купят билети за концерти, театър, кино. Тази категория се развива бързо.

b2b сегментът в е-търговията в следващите 3 до 5 години и обемите на този пазар ще надхвърлят обемите на традиционната търговия в световн план, посочи Жанет Найденова, цитирайки прогнозите на наблюдатели.

Очаква се над 30% ръст на електронната търговия в България за 2019 г. 70% от начините на плащане обаче са наложен платеж, или т.нар. пощенски паричен превод. Това означава страшно много кеш и, съответно, страшно много рискове за електронните магазини - има много поръчки, които се пращат по Еконт и Спиди, пробват се в офисите им и после се връщат.

България е финтех хъб на Балканите и ще стане такъв за Европа, каза от своя страна Светослав Димитров, член на управителния съвет на Българската финтех асоциация. ВТой обясни от какви елементи е съставена финтех екосистемата у нас. Това са акселераторите, които са изключително важни, инвеститори, регулатори, менторски програми. Университетите са много добра част от тази система, както и финтех събитията.

Най-големият чуждестранен инвеститор в България са българите, които работят в чужбина, припомни Стойчо Недев, посланик на Revolut за България и създател на финтех блога vivainvest.eu. Той говори по темата "Демократизиране на финансите чрез финансовите технологии" и отбеляза, че плащанията от чужбина все още са бавни и скъпи. Таксите за входящи валутни преводи са от 2 до 10 евро. 

Модератор на събитието бе Милена Виденова, управител на "Кофас България". 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ