Изводите от проверката на пешеходните пътеки у нас: "Фрапиращо!", "Срамно!", "Отчайващо!"

Изводите от проверката на пешеходните пътеки у нас: Фрапиращо!, Срамно!, Отчайващо!

Изводите от проверката на пешеходните пътеки у нас: "Фрапиращо!", "Срамно!", "Отчайващо!"

"Фрапиращи пропуски" и "отчайващи дефицити" - така обобщи резултатите от проверките на пешеходните пътеки в цялата страна главният прокурор Сотир Цацаров на брифинг днес.

Проверката, с която се зае прокуратурата, беше възложена на 27 декември 2017 заради зачестилите инциденти на "зебри" и трябваше да установи дали те съответстват на нормативните изисквания. Тя е първа по рода си като в хода й са проверени близо 14 000 пешеходни пътеки. При 2/3 от тях са открити "отчайващи дефицити", заяви Цацаров. "Например два пъти повече липсващи знаци, неправилно разположение на пешеходните пътеки, неправилно маркиране, неправилна сигнализация.", даде пример той.

По-тежкият извод обаче е, че "съчетаването на всички възможни нарушения съответства на черната статистика на броя на убитите и ранените, но не съответства нито на предизборните обещания, нито на заявените ангажименти, които кметските ръководства поемат към съгражданите си", каза още Цацаров. И определи като "срамен" списъка с областите, в които са регистрирани най-мното нарушения.

Главният прокурор се обърна с призив към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, освен съставянето на регистър на пешеходните пътеки, какъвто ангажимент вече е поет, в кратък срок да предложи и промяна на нормативната уредба и проверки да се правят ежегодно, а за неизпълнение да има сериозни санкции. Предвидени са глоби между 2000 и 7000 лв.

Системни нарушители относно сигнализацията на маркировката на пешеходни пътеки са областите Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, уточни министърът на вътрешните работи Валентин Радев, който също участва в брифинга.

„За да не се размива отговорността пред вас сме министерствата, които отговарят за тази дейност, но липсват общините. Те не са тук, защото не са институции. В 28 области 13 981 са общо проверените пешеходни пътеки. Минаваме по трите вида – двете зебри 8.1 и 8.2 и повдигнати. Има неправилно маркиране – или маркировката не е изпълнена правилно, или е износена. Южна България се представя доста зле. Неправилното разположение на пътеките е 18% - в Перник, Стара Загора, Варна. При 53% разстоянието е нарушено -между две пътеки има по-малко от 250 м. В София-град сигнализацията също е нарушена – 5000 липсващи знаци. Най-много обаче са в Бургас“, коментира Радев.

Неправилното разстояние между пътеките е много опасно, защото колите не намаляват толкова бързо за 250 м и става опасно за пешеходците.

Проверени са и 980 повдигнати пешеходни пътеки, като 244 от тях са неправилно маркирани, освен износени са и оцветени в различни цветове.

"80% от пътеките по републиканските пътища не отговарят на някое от нормативните изисквания, при 80% не е маркиран надписът „погледни“ при над 80% не са спазени изискванията спрямо класа път – ширината на пешеходната пътека, а при 65% от пешеходните пътеки по републикански пътища маркировката е износена или напълно заличена“, допълни регионалният министър, допълни регионалният министър Николай Нанков.

До 30 юни нарушенията трябва да бъдат отстранени. 3,7 млн. лв. са необходими за превеждането на пешеходните пътеки в нормално експлоатационно състояние, уточни той.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ