Съветник на Томислав Дончев ще оглави новата държавна агенция за иновации

Съветник на Томислав Дончев ще оглави новата държавна агенция за иновации

Съветник на Томислав Дончев ще оглави новата държавна агенция за иновации

Досегашният председател на Фонда за фондовете и съветник на вицепремиера Томислав Дончев - Мартин Дановски ще стане председател на новосъздадената този месец Държавна агенция за научни изследвания и иновации.

Дановски първоначално беше член  на Управителния съвет на Фонда от 2015 г., а от 2016 г. стана негов председател.

Той притежава 20-годишен интегриран опит в бизнес икономиката, маркетинга и институционалните въпроси, с разширен фокус върху средствата, програмите и инструментите на ЕС. Също така е съветник по икономическата политика в кабинета на заместник министър-председателя Томислав Дончев от 2015 г. Консултирал е широк спектър фирми от финансовия и IT сектора. Ръководил е мултинационалната маркетингова група „Havas Worldwide“ за балканския регион и е бил управляващ партньор на "Болкан експерт холдинг".

Мартин Дановски има две магистърски степени: по икономика, стратегическо планиране и маркетинг от Университета за национално и световно стопанство – София (УНСС), както и в сферата на техническите науки, в областта на управлението на земята от Университета по архитектура, строителство и геодезия – София (УАСГ).

Правителството обяви създаването на новата Държавна агенция за научни изследвания и иновации на 9 септември 2020 г. Тя е пряко подчинена на Министерски съвет и ще следи за разработване и изпълнение на политиките на страната в областта на трансфера на технологии и развойната дейност. Целта е структурата да обедини и концентрира усилията на българските институции в области като приложни научни изследвания, подкрепа на иновации и иновационна инфраструктура, взаимодействие между наука и реален сектор.

За създаването на подобна институция неведнъж е говорил изрично вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев. Той беше нагърбен със задачата да предприеме промени в държавното управление, които да стимулират „трансформация“ в българската икономика към такава, базирана на продукти и услуги с по-висока добавена стойност.

По последни данни на Евростат България отделя 0,76% от БВП за развойна дейност и иновации годишно, което е над два пъти по-ниско от средното за страните от ЕС (2,2% от БВП). По-малко от нас дават единствено Румъния, Малта, Кипър и Латвия. Най-много за развойна дейност отделя Швеция, която инвестира в тази област 3,4% от БВП на страната.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ