Над 680 хил. ученици прекрачват училищния праг тази есен, първолаците са 60 000

Над 680 хил. ученици прекрачват училищния праг тази есен, първолаците са 60 000

Над 680 хил. ученици прекрачват училищния праг тази есен, първолаците са 60 000

С над 680 000 ученици в цялата страна, от които около 60 000 първокласници ще започне новата учебна година. Първият звънец ще бие във всичките 2367 училища, съобщи министърът на  образованието и науката Красимир Вълчев на семинар за началото на новата учебна година.  Учителите във всички училища, в детските градини и в центровете за подкрепа за личностно развитие са 89 000 министър Вълчев. Ресурсните учители в образованието са 1397, а психолозите са 763-има, допълни министърът.

 Училището с най-много ученици в България е 18-о Средно училище "Уилям Гладстон" в София. В него учат около 2400 деца, съобщи заместник-министърът на образованието Деница Сачева. Училищата с най-малко ученици са в Родопите, като там има училища с под десет ученици, добави тя.

От всички 2367 училища в страната, включително държавни, частни и духовни, най-много са общинските  - 2003. Държавните училища са 276, частните са 85 са частните училища, а духовните - 3, съобщи Наталия Михалевска - директор на Дирекцията "Училищна мрежа и образование на българските училища в чужбина" към МОН. Общо 1844 са детските градини у нас - държавни, общински и частни.

Според видовете училища в страната, най-много са основните - 1166, началните са 134, вече има и 71 обединени училища, в които се обучават ученици от първи до десети клас, съгласно новият Закон за предучилищното и училищното образование. Училищата по изкуствата са 21, по културата са 2, професионалните гимназии са 110, профилираните гимназии са 354, спортните училища са 24, а средните училища са 475. През тази година са закрити и преобразувани 13 училища в страната, уточни още Михалевска.

Новата учебна година стартира и с 290 иновативни училища, като най-много те са в София - 77. Защитените училища през миналата учебна година бяха 185, но до октомври ще завърши процедурата за броя им за тази учебна година, информира Михалевска.

В ресор Висше образование ще бъде продължена политиката на намаляване на университетския прием в специалностите "Икономика", "Администрация и управление", "Туризъм", "Психология" и "Право", съобщи още министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

В някои професионални направления като "Социология" вече е достигнат предела, затова квотите за обучение ще се свият до 150- 200 студенти, поясни той. Приоретно остава висшето медицинско образование, защото от една страна е добро, от друга има голям интерес към него, а е и най-скъпо платеното образование у нас. Приоритетни направления стават и някои хуманитарни специалности като  "Филология" и "История", тъй като студентите в тях са намалели, поясни още министър Вълчев.

Увеличава се университетският прием в педагогическите, инженерните, аграрните и в природоматематическите професионални направления, като точно тук са незаетите места във висшите училища, обявени от тях в края на този август, каза министър Вълчев. Той припомни, че през миналата година имаше близо 90 процента изпълнение на утвърдения план прием във държавните висши училища, като най-голямото неизпълнение е било в приоритетните професионални направления. В частните висши училища изпълнението на приема беше едва на 40 процента, като има частни висши училища с под 10 процента изпълнение на приема. "Например, за Университета в Перник са утвърдени 300 бройки, а има приети 19 студенти", заяви министър Вълчев. С промени в Закона за висшето образование /ЗВО/ ще се предложи на Министерския съвет и на Народното събрание "общо регулиране на приема в частните висши училища", съобщи още той.

Наблюдава се увеличение на приема на студенти в приоритетните професионални направления -"Информатика" и "Компютърни системи", но има спад на приема в почти всички инженерни професионални направления, отбеляза още Вълчев. Очертава се обаче недостиг в бъдеще ще има недостиг на всички видове инженери - строителни, водностроителни, транспортни, машиностроителни и т.н.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ