Щастието е заразно, щастливите екипи - по-продуктивни

Щастието е заразно, щастливите екипи - по-продуктивни

Щастието е заразно, щастливите екипи - по-продуктивни

Щастието е заразно, щастието може да се научи, а щастието в работата се определя от три важни фактора: Удовлетворяване на базовите нужди; Постигане на МБА (Майсторство, Близост и Автономност); Изграждане на ориентация към Изобилие. С тази дефиниция Любов Кирилова, създател на Happiness Academy даде началото на разговора в панела за професионалната реализация и благоденствие на работното място, в рамките на днешния Втори обществен разговор за щастието, организиран от списание „Мениджър“.

От всички тези компоненти хората в България като че ли най-ниско оценяват Майсторството. Не се чувстват достатъчно добри в работата си, но и не се чувстват добре възнаградени за уменията си, допълни тя. От друга страна щастливите екипи са до 31% по-продуктивни, отбеляза Любов Кирилова и препоръча да се учим на щастие всеки ден със специално упражнение. Упражнявайте благодарност, всяка вечер казвайте "Благодаря" за три конкретни неща, които са ви са се случили през деня, посъветва тя.

Среда с висок морал е едно от нещата, които компанията трябва да предложи на своите служители ако държи да създава атмосфера на щастливо работно място, сподели Петя Кафеджиева, мениджър "Човешки ресурси",Publicis Groupe България.

Крайно време е изразът „Няма незаменими хора!“ да изчезне напълно от речника на работодателите, смята Венета Стойкова, директор „Човешки ресурси“, Данон България. Между 70 и 80% от хората, които работят в Данон имат по-дълъг опит и в същото време са по-доволни от работата си и работното си място, предизвикателството днес е по-младите да бъдат така мотивирани и ангажирани, че да се задържат по-дълго на едно и също работно място, допълни тя. Съветът, който Стойкова сподели от опита си в това отношение е по-често да се казва „Браво!“ на това поколение в работната сила и фокусът да е върху това в какво са добри и какво трябва да продължават да надграждат.

Модерният термин вече не е да управляваш служителите, а да ги улесняваш, добави още един щрих към темата за благоденствието на работното място и Елена Тодорова, мениджър отдел „Човешки ресурси“ във ВМ Финанс Груп, част от която е и издателството на сп. „Мениджър“ МИТ ПРЕС ООД. Физическата работна среда не е от значение за щастливото работно място, хората днес по-скоро се мотивират от резултатите от своя труд, допълни тя като се позова на данни от проведено наскоро специално проучване в организацият . Позитивната работна среда се създава, когато има открита комуникация и честни, етични работни взаимоотношения, когато няма бариери за движението на обратната връзка отгоре надолу и отдолу нагоре, обобщи в края на днешното събитие Елена Тодорова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ