Танкерът, който ни скара с Либия, се върна в Бургас

Танкерът, който ни скара с Либия, се върна в Бургас

Танкерът, който ни скара с Либия, се върна в Бургас

Танкерът, заради който Либия ни обвини в пиратство, е върнат в бургаското пристанище и ще остане там до окончателното решаване на спора за собствеността му. Това става ясно от официална позиция на компанията "Булгаргеомин", разпространена до медиите. В началото на януари стана ясно, че либийски танкер под името "Бадр" е бил задържан на бургаското простанище по искане на компанията като залог за неизчистени дългове от либийска страна. Впоследствие, в края на декември миналата година, на него се качват частен съдебен изпълнител, придружен от частни охранители и представители на „Гранична полиция” и „Морска администрация” и принудили екипажа му да напусне плавателния съд. После името на корба е сменено на "Бдин" и той излиза от пристанище Бургас под панамски флаг. Това стана причина Либия да отправи обвинения към България в отвличане на кораб и да отправи предупреждение, че ще задържа всички български или плаващи под български флаг кораби. След осветяването на случая в медиите прокуратурата започна разследване на частния съдебен изпълнител.

Либия с тежко обвинение към България и още по-тежки заплахи

 „Танкерът бе задържан от българските власти на пристанище Бургас, като част от предприетите от „Булгаргеомин“ действия за събиране на легитимни вземания с абсолютно законни действия“, потвърждава днес в официалното съобщение Асен Кавдански, представител на мениджмънта на компанията.

 Танкерът „Бдин“ вече се намира в Бургаското пристанище и ще остане на рейд във връзка с възникналия частно-правен спор между “Булгаргеомин” и либийските власти, се казва още в позицията на компанията. „Решението за връщането на танкера е взето на общо събрание на компанията, въпреки че “Булгаргеомин” има юридическо право да разполага с морското превозно средство“, коментира Кавдански. “Аз ръководя прозрачна компания и съм готов да предоставя всички необходими документи за да се разреши този чисто правен спор“, допълва той.
Политизирането на въпроса създава допълнителни усложнения и за двете страни, ръководството на компанията предприема серия от мерки за бързо и коректно разрешаване на казуса, заявяват от компанията.
Събраните информация и документи могат да бъдат намерени на страницата на “Булгаргеомин”.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ