Васил Мирчев ни завеща: Без морал, няма успех!

Васил Мирчев ни завеща: Без морал, няма успех!

Васил Мирчев ни завеща: Без морал, няма успех!

„Винаги ме е водило разбирането, че грешката трябва да е градивна, не разрушителна. Има полза и от грешките на служителите, от тях се учим. Принципът ми е: ако някой в холдинга е виновен за нещо, аз съм най-виновният от всички.“ Такава бизнес философия изповядваше Васил Мирчев. Eдин от пионерите на предприемачеството в България, основател на холдинга ВМ Финанс Груп загуби битката с COVID след настъпили усложнения от болестта. Той беше човек с визия и смели мечти, лидер от когото всеки учеше. Бързо преодоляваше дистанциите – и в бизнеса, и в общуването с протегната за поздрав ръка и краткото: „Наричайте ме просто Васко!“

„Мениджър“ беше един от най-любимите му проекти и приятелят, с който обичаше да споделя. Вълнуваше го успехът във всичките му измерения – в бизнеса, в живота, в спорта. И много вярваше в успеха на държавата България.

От страниците на „Мениджър“ Васил Мирчев, Васко, ни говори и днес. Ще помним винаги:      

 „Колкото повече богати хора има у нас, преодолели комплексите си, толкова по-бързо ще вървим напред. Идва времето на професионално подготвените хора, на предприемачите с качества и морал. Без морал не може да се успее дългосрочно. Пазарът ще изчисти постепенно хората без морал както в бизнеса, така и в политиката. "

„Без късмет човек е заникъде. Но няма човек, роден без късмет. Просто трябва да го хване. Аз съм израснал без баща, в самото начало нямах и подходящото образование, но “хващах” птичето, кацнало на рамото.“

Февруари, 2007 г.

 „Само когато пречупваме нашето поведение през призмата на етиката и морала, само тогава ще живеем по-добре. "

„Мечтая страната ни да привлича хора от цял свят. Това означава отлична инфраструктура, надеждно законодателство, добро образование и здравеопазване, добра среда за правене на бизнес.“

Април, 2011 г.

„Не само издателският бизнес е рискован, предприемачеството въобще е рискова дейност. Но издателският бизнес създава култура, образова, възпитава към добро.“

„Щастието е нещо постижимо, но трябва да се борим за него. Трябва да осъзнаваме какво ще ни доведе до това щастие. Това важи за цялото общество. Защото щастието на един индивид е по-голямо, ако е доволно и щастливо обществото. Не можеш да се радваш на успехите си сам на своя остров. Нашето общество има още да воюва за своето щастие.“

„Развитието на държавата и на бизнеса ще става постепенно и през кризи дори. Всичко е в наши ръце, на всеки от нас поотделно. Не приемам, когато някой непрекъснато се оплаква, защото други са виновни за неговото дередже.“

Октомври, 2013 г.

„Мениджърът днес трябва да съчетава все повече качества и умения - да бъде дипломат, да умее да работи с хора, да бъде комуникатор, добър финансист. Да бъде лидер.“

„Ролята на човека, на този, който е начело, управлява и взема решения, защото вижда в бъдещето, неговата лична енергия, с която увлича и води - това не се променя. Това ще остане.“

Септември, 2017 г.

„Ако разглеждаме медиите като бизнес, сега има възможност по-лесно да се правят по-добри медии, защото те изпъкват. А читателят цени по-доброто. Но това е свързано с постоянство от страна на медията. И когато тя не прави компромиси, гради по-добра репутация, читателите я търсят повече, имат ѝ по-голямо доверие и така се получава един хубав продукт.“

„Отговорността на всяка медия не е в отстояване на интересите на издателя или на група хора, а в изграждане на ценностна система, която е градивна - още от деца сме учили от нашите родители да бъдем по-добри, по-честни, по-отговорни.“

„Хората никога няма да спрат да четат, защото част от нашата природа е естественото ни любопитство за знания и информация.“

„Винаги най-важно ще е създаденото съдържание, а не носителят.“

„Компанията, която има най-бърза реакция, най-правилна дългосрочна стратегия, най-адекватно поведение на заплащане и на вдигане на маржа, успява да привлече точните хора в екипа си. Въпросът е какви избори правиш и как привличаш и задържаш талантите си.“

„Когато този човек стигне до момента да се отчита пред себе си, пред съвестта си, трябва да може да каже с гордост "Създадохме нещо, с което подпомогнахме обществото". 

Октомври, 2018 г.

"Обичам възможността да превръщам идеите в реалност. Това винаги е било част от мисълта ми.“

„Духът е най-голямата движеща сила. Духът е това, от което се нуждае всеки, за да изгради бизнес и да му се отдаде безусловно. Докато може да съхрани тази своя вътрешна сила, нищо не може да го победи освен собствения му начин на мислене.“

„Обществото ни трябва да създава успешни и можещи хора, които да генерират благосъстояние. Когато имаме добро образование на хората, те ще са знаещи и търсени на пазара. Когато изградим ценности, основаващи се на стремеж към по-добър живот, постигнат чрез труд, усилие и постоянство, ще поемем по пътя на успеха.“

„Бизнесът се състои единствено от идеи, които решават проблеми и нужди на хората, но сами по себе си тези идеи не биха се развили, ако не бъдат изпълнени, задвижени от хората.“

„Хората са най-ценният актив. Те задвижват другите видове активи в бизнеса.“

„Всяко едно богатство, независимо на чие физическо или юридическо лице принадлежи, е собственост и на цялата държава. Всяка една бедност е бедност не само на индивида, но и на цялото общество.“

„Истинското богатство не демонстрира арогантност, високомерие и потискане на околните.“

„Представяте ли си обаче българин да е най-богатият човек в света?! Каква гордост ще изпитваме! Защото това няма да е случайно. Няма да е плод на някакви временни явления. Ще се дължи на някаква предприемаческа гениалност.“

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ